Roczny bilet za 100 zł dla pracowników firm przewozowych. Zapłaci pracodawca

Warszawa

TVN24Darmowe przejazdy dla pracowników spółek przewozowych

Pracownicy MZA, Tramwajów Warszawskich, Metra Warszawskiego, SKM, Mobilis, ITS Michalczewski i PKS Grodzisk będą mogli za darmo jeździć komunikacją miejską. Za ich roczny bilet zapłacą po 100 zł ich pracodawcy. Opcję darmowego biletu przewidziano także dla dzieci pracowników spółek przewozowych należących do miasta.

O wyniku kilkumiesięcznych negocjacji Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny poinformował na stronie jednego z portali społecznościowych. - W dniu 3 lutego 2014 roku zostało zawarte Porozumienie pomiędzy MKP, a Zastępcą Prezydenta m.st. Warszawy - w sprawie biletów wolnej jazdy - napisali.

Informację potwierdziła Agnieszka Kłąb z biura prasowego stołecznego ratusza. - W poniedziałek wiceprezydent Jacek Wojciechowicz porozumiał się ze związkowcami w tej sprawie - powiedziała tvnwarszawa.pl.

Co zostało ustalone?

Oto co wynika z porozumienia:

1. Każdy pracownik posiadający umowę o pracę z MZA, TW, Metrem Warszawskim, SKM, Mobilisem, ITS Michalczewski, PKS Grodzisk, niezależnie od wymiaru umowy o pracę otrzyma bilet pracowniczy, który będzie dopełnieniem do legitymacji wydawanej przez ZTM w Warszawie. Koszt dopełnienia wyniesie 100 zł (sto zł) za jeden bilet roczny. Koszt dopłaty do biletu pokrywa pracodawca.

2. Oprócz tego, dziecko pracownika: MZA, TW, Metra, SKM na żądanie pracownika otrzyma bilet uprawniający do bezpłatnych przejazdów. Koszt zakupu biletu również pokryje pracodawca.

3. Każdy emeryt lub rencista z MZK, MZA, TW, Metra, SKM oraz ZTM w Warszawie zachowa swoje dotychczasowe uprawnienia do 31 grudnia 2019 roku.

Żony i mężowie mają płacić

- To jest kompromis, a nie porozumienie. Nie udało nam się wywalczyć zniżek dla współmałżonków. Jednak my się nie poddajemy i na przełomie lutego i marca wrócimy do rozmów z prezydentem. Może wtedy zawarty przez nas kompromis faktycznie stanie się porozumieniem, bo według naszych wyliczeń 10 tys. osób w naszych spółkach żyje w formalnych związkach i mogliby oni skorzystać z takich ulg - powiedział w rozmowie z tvnwarszawa.pl Leszek Grzechnik, członek Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego.

Kolejnym celem związkowców będzie wypracowanie sposobu przyznania ulg lub rekompensaty finansowej ze strony pracodawców pokrywających stratę z tytułu zlikwidowania biletów dla współmałżonków pracowników. Powyższe porozumienie ma zostać przyjęte na najbliższej sesji Rady Warszawy.

Stracą ulgi

Związkowcy negocjowali z ratuszem od kilku miesięcy. Nie godzili się na odebranie przywilejów, o czym Rada Warszawy, głosami Platformy Obywatelskiej, zdecydowała w maju ubiegłego roku. Miasto tłumaczyło to koniecznością oszczędności budżetowych. Związki zawodowe działające w spółkach rozpoczęły wówczas przygotowania do strajku. Zapowiadany był on na początek lipca.

Radni PO zgodzili się jednak przesunąć termin odebrania pracownikom przywilejów do 31 marca 2014 roku.

Darmowe przejazdy dla pracowników komunikacji miejskiej w Warszawie obowiązują od 1932 r. Według wyliczeń ratusza z 2013 roku likwidacja tego przywileju dałaby 12 mln zł dodatkowych wpływów do miejskiej kasy.

Z darmowych przejazdów korzysta 38 tysięcy osób: 11 tys. pracowników spółek przewozowych i ZTM: 5,2 tys. byłych pracowników spółek (emeryci i renciści) oraz 14,5 tys. członków rodzin pracowników, w tym ich rodzice, małżonkowie i konkubenci, dzieci i teściowie.

su,ij//ec

Związkowcy protestują przed ratuszem
TVN24