Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Rocznicę Smoleńska uczczą w miasteczku namiotowym

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plObchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

Wystawy, koncerty i 100-tysięczna manifestacja planowane są w związku z trzecią rocznicą katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Kluby Gazety Polskiej chcą też zorganizować miasteczko namiotowe przed kancelarią premiera.

Obchody organizują m.in. Prawo i Sprawiedliwość, kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego.

100 tysięcy uczestników

W poniedziałek przedstawiciele PiS zgłosili w stołecznym ratuszu wnioski o zarejestrowanie kilku zgromadzeń na 10 kwietnia. - Od godz. 6.00 do 22.00 ma być zajęte Krakowskie Przedmieście przed Pałacem Prezydenckim. Zgłosiliśmy 100 tys. uczestników - powiedział PAP warszawski radny PiS Maciej Wąsik.

Szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński powiedział z kolei, że formuła uroczystości ma charakter żałobny. - Przyjadą autokary z całej Polski - zaznaczył. Jak co miesiąc, politycy PiS, po mszy w kociele seminaryjnym złożą wieńce przed Pałacem Prezydenckim, a wieczorem - po mszy w katedrze św. Jana - odbędzie się przemarsz przed siedzibę prezydenta.

Koncerty na Krakowskim Przedmieściu

Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego będzie ustawiona scena, z której mają przemawiać politycy PiS i członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Mają się odbywać także występy artystyczne, a na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie.

W okolicach pomnika Adama Mickiewicza ma być prezentowana wystawa plenerowa poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. - Organizujemy się, by jak największą liczbą klubowiczów przyjechać na 10 kwietnia do Warszawy. Zobaczymy ile nas będzie, ale chyba bardzo dużo - powiedział PAP prezes klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński. - Tak jak w ubiegłym roku, cały dzień będzie się coś działo, m.in. koncerty na Krakowskim Przedmieściu - dodał.

"Aż do zmiany rządu"

Zaznaczył, że kluby GP będą uczestniczyć we wszystkich uroczystościach, łącznie z marszem pamięci 10 kwietnia wieczorem. - Mamy nadzieję, że marsz zakończy się przed kancelarią premiera, a nie na Krakowskim Przedmieściu - powiedział Kapuściński.

Jak dodał, być może uda się stworzyć miasteczko namiotowe przed KPRM. - Chciałbym, aby w miasteczku było jak najwięcej namiotów. Zbieramy informację z całej Polski, ile osób się zgłosiło - mówił Kapuściński. Chcemy, by miasteczko było dotąd, aż nie zmienimy tego rządu, który niszczy Polskę - dodał.

Według niego, organizacja miasteczka ma być formą uczczenia rocznicy katastrofy smoleńskiej i pokazać, że Polacy nie zgadzają się z tym co robi rząd Donalda Tuska.

Macierewicz z nowym raportem

Z kolei szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską Antoni Macierewicz (PiS) powiedział PAP, że jeszcze w tym tygodniu poinformuje o planach zespołu na 10 kwietnia. Od polityków PiS PAP usłyszała, że tego dnia ma zostać przedstawiony kolejny cząstkowy raport, tym razem poświęcony przebiegowi samej katastrofy, a nie - jak dotychczas - przygotowaniom do lotu i kwestiom prawnym. W minioną niedzielę, w kolejną miesięcznicę katastrofy prezes PiS Jarosław Kaczyński zachęcał do wzięcia udziału w uroczystociach 10 kwietnia. - Za miesiąc trzecia rocznica, dzień szczególny. Powinien być szczególny pod każdym względem. Poprzez obchody, które mam nadzieję będą potężne, ale także poprzez nasze szczególne skupienie wokół celów walki, które odnoszą się i do smoleńskiej tragedii, do prawdy o niej i sprawy uczczenia tych, którzy polegli - powiedział.

PAP/ran/roody