Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Rocznica wybuchu Powstania. Program obchodów

Warszawa

Urząd MiastaGodzina "W" - Powstanie Warszawskie '44

Uroczystościami przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK stolica uczci w sobotę 71. rocznicę zrywu z 1944 roku. Zaplanowano także wspólne śpiewanie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Punktualnie o godz. 17.00 zawyją syreny w całym mieście. Ale duch Powstania Warszawskiego będzie w mieście przez cały dzień.

Oficjalne obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się już o godz. 9:00 od składania kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia walk w 1944 roku (ul. Filtrowa 68).

O godz. 10 odbędą się uroczystości przy Pomniku "Mokotów Walczący - 1944" (Park im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera). Później nastąpi przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. W uroczystościach wezmą udział powstańcy, kombatanci oraz przedstawiciele władz państwa, stolicy i dzielnicy.

W południe zaplanowano zmianę posterunku honorowego i złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki zostaną później (ok. godz. 13.15) złożone także przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu Al. Ujazdowskich i ulicy Chopina. Ok. godz. 14 przedstawiciele władz państwowych i kombatantów wezmą udział w uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ulica Wiejska).

Na godz. 16 zaplanowano składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" (Cmentarz Wojskowy na Powązkach).

Godzina "W", w której wybuchło Powstanie, zostanie uczczona przy pomniku Gloria Victis. O 17 w stolicy przez minutę zabrzmią syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego sytemu alarmowania. Włączonych zostanie blisko 170 syren systemu wojewódzkiego i ponad 50 - systemu miejskiego. Dodatkowo zaplanowano uruchomienie ośmiu syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach. Zabiją też dzwony w kościołach.

O uczczenie godziny "W" zaapelowali powstańcy i władze miasta.

Na godz. 19:30 zaplanowano modlitwę ekumeniczną, mszę św. i złożenie wieńców przed pomnikiem "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

A o godz. 21 odbędą się uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej, gdzie zostanie rozpalone Ognisko Pamięci.

Rejs, spotkanie, śpiewanie

Oprócz oficjalnych uroczystości związanych z 71. rocznicą wybuchu Powstania, mieszkańcy będą mogli uczestniczyć także w mniej typowych imprezach. Jedną z nich jest okolicznościowy rejs jednostek wiślanych. Ok. godz. 17 uczestnicy planują dopłynąć do znajdującego się na wysokości bulwaru Flotylli Wiślanej punktu, gdzie zatopiono statek "Bajka". CZYTAJ WIĘCEJ O REJSIE

1 sierpnia o godz. 14 będzie miało miejsce spotkanie dla dzieci pt. "Morowe panny", opowiadające o roli kobiet w powstaniu. Odbędzie się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. „Na poszczególnych stoiskach poznacie malarkę, która wysadzała mosty, pierwszą polską policjantkę, szoferkę, słynną pisarkę prowadzącą powstańczą kuchnię, wielką damę namierzającą konfidentów” – informują władze muzeum.

Na godz. 20 zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego. Odnosząc się do tej akcji prezydent elekt Andrzej Duda na jednym z portali społecznościowych napisał: "W sobotę wieczorem na Pl. Piłsudskiego w Warszawie śpiewamy piosenki powstańcze. Liczę na Wasz liczny i głośny udział". Akcja muzyczna "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego i samych mieszkańców stolicy.

A o godz. 24 odbędzie się premiera spektaklu "Ciekawa pora roku" teatralnego w reż. Agaty Dudy - Gracz (Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego (wstęp z zaproszeniami). To opowieść o młodzieńczej beztrosce, przerwanej przez wybuch Powstania Warszawskiego. CZYTAJ WIĘCEJ O SPEKTAKLU.

Dodatkowe linie autobusowe

Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe, które 1 sierpnia ułatwią dojazd na cmentarze i do Muzeum Powstania Warszawskiego. W godz. 14-21 jeździć będą dodatkowe linie 922, 944, 970, 980, a w godz. 17.30-20.00 linia 912. Na Wojskowe Powązki będzie można dojechać również autobusami 103, 122 i 180. W sobotę, w godz. 12-19, kursowała będzie także linia tramwajowa "W" z zabytkowym taborem. Jeździć będzie od Cmentarza Wolskiego na pl. Narutowicza.

Uroczystości z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w czwartek 30 lipca. Wówczas prezydent Bronisław Komorowski odznaczył powstańców.

W piątek 31 lipca na placu Krasińskich odbyła się msza święta. Przemawiał również prezydent Komorowski i gen. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Przemówienie prezydenta na placu Krasińskich
TVN24
Uroczyste przemówienie generała
TVN 24

Wysoka cena wolnościowego zrywu

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz komendanta głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo w nim lub zostało zamordowanych przez Niemców 14-16 tys. powstańców i ok. 120-160 tys. cywilów.

PAP/ran/b