Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Prezydent Andrzej Duda w Hucie Warszawa w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Najnowsze

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Andrzej Duda podczas uroczystości związanych z 41. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych
Andrzej Duda podczas uroczystości związanych z 41. rocznicą podpisania Porozumień SierpniowychTVN24
wideo 2/2
TVN24Andrzej Duda podczas uroczystości związanych z 41. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach na terenach Huty Warszawa, upamiętniających 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz strajku w tej hucie. - Mam ten zaszczyt, że mogę dziś oddać hołd robotnikom Sierpnia 1980 roku, którzy tutaj w Hucie Warszawa, ale i w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych - mówił prezydent.

Prezydent Polski Andrzej Duda mówił, że oddaje hołd robotnikom Sierpnia 1980, którzy w Hucie Warszawa i w całej Polsce, w ponad 700 zakładach zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych. - Zażądali tego, co należy się każdemu człowiekowi, czyli po prostu zażądali wolności, i uzyskali jej ważne elementy, które - jestem pewien - przesądziły, że później możliwy był rok 1989 i zmiana ustrojowa, która zmieniła Polskę, była kulminacyjnym momentem historycznej przemiany - powiedział prezydent.

Dodał, że siłą napędową tej przemiany była pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Duda: nie byłoby pewnie dzisiaj wolnej Polski, gdyby nie te trzy sierpnie

Prezydent nawiązał też do Pomnika-Krzyża upamiętniającego msze święte księdza Jerzego Popiełuszki na terenie Huty Warszawa. Jak mówił, można śmiało powiedzieć, że to właśnie tu błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko "narodził się jako kapelan Solidarności, ale przede wszystkim kapelan ludzi pracy". - Swoim życiem od tamtego momentu i swoją śmiercią napisał wielki rozdział polskiej historii i śmiało można powiedzieć, że wpłynął na bieg tamtejszych i późniejszych wydarzeń - stwierdził prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że w sierpniu porozumienia były zawierane w różnych miejscach kraju: - Tamten wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę, a najbardziej zmienił ją tamten sierpień.

Przywoływał też sierpień 1920 roku i Bitwę Warszawską, a także sierpień 1944 roku i Powstanie Warszawskie. - Nie byłoby pewnie dzisiaj wolnej Polski, gdyby nie wszystkie te trzy sierpnie. Każdy z nich ma swoją niezwykłą historyczną wartość - mówił. 

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości