Rocznica katastrofy smoleńskiej. Msze, koncerty i przemarsz

Warszawa

archiwum TVN 24Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach

W środę, 10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy smoleńskiej. Państwowe obchody rocznicy odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przedstawiciele rządu i prezydenta udadzą się też na uroczystości w Katyniu i Smoleńsku.

Z kolei społeczne obchody organizują na Krakowskim Przedmieściu m.in. Prawo i Sprawiedliwość i kluby "Gazety Polskiej".

Poświęcenie fragmentu pomnika

Państwowe uroczystości związane z katastrofą smoleńską organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 13 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza w uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Bogdan Zdrojewski. W Centrum Opatrzności Bożej zaplanowano także poświęcenie fragmentu pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku. Na pomniku w formie wysokiego i długiego muru znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Wcześniej na warszawskich Powązkach odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku ofiar katastrofy i na grobach osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. W uroczystości ma wziąć udział premier Donald Tusk, który później tego dnia wybiera się z wizytą do Nigerii.

Uroczystości na miejscu katastrofy

Na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku rząd będą reprezentować szef KPRM Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i minister obrony Tomasz Siemoniak. Prezydenta reprezentować będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

W Katyniu i Smoleńsku w ramach obchodów odprawione zostaną msze święte, zaplanowano także złożenie wieńców w asyście wojskowej oraz zapalanie zniczy, także w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod Smoleńskiem. W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

Msza w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski ma wziąć udział w mszy świętej, która zostanie odprawiona przed południem w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodzin osób, które zginęły w smoleńskiej katastrofie i były związane z prezydencką kancelarią. Przedstawiciele kancelarii mają tez złożyć kwiaty pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Sejmie rozpoczną się o godz. 7.15 mszą św. w sejmowej kaplicy. Potem parlamentarzyści mają złożyć kwiaty przed dwiema tablicami jedna z nich upamiętnia 18 parlamentarzystów - ofiary katastrofy smoleńskiej, druga - byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który także zginął w Smoleńsku.

PiS na Krakowskim Przedmieściu

Społeczne obchody organizują m.in. Prawo i Sprawiedliwość, kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Od godz. 6 do 22 nieprzejezdny będzie fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim ruch będzie kierowany objazdem. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób. Szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński poinformował PAP, że jak co miesiąc o godz. 8 politycy PiS będą uczestniczyć w mszy w kościele seminaryjnym, po nabożeństwie złożą wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Następnie odbędzie się apel poległych. Później szef PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii odwiedzą mogiły osób, które zginęły w katastrofie na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Bródnowskim i w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 14 w Sejmie zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który podsumuje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział prezes PiS. Obrady będą transmitowane na telebimach przed Pałacem Prezydenckim.

Protest przed Ambasadą Rosji

Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego przez cały dzień będzie ustawiona scena, na której mają przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz mają odbywać się występy artystyczne. Na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie.

Około 15 na Krakowskim Przedmieściu przewidziany jest koncert "Tryptyk smoleński". Po nim około 16.30. głos ma zabrać Jarosław Kaczyński. O godz. 18.30 w katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca. O 19 w katedrze rozpocznie się msza św. Po niej zaplanowano przemarsz przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Kaczyński. Ok. 21.30 kluby GP zamierzają przejść spod Pałacu Prezydenckiego pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zorganizują pikietę. Dzień wcześniej, 9 kwietnia, przed ambasadą Rosji odbędzie protest klubów GP. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości w lesie katyńskim.

PAP/bf