Rocznica katastrofy smoleńskiej. Msze, koncerty i przemarsz

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkacharchiwum TVN 24

W środę, 10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy smoleńskiej. Państwowe obchody rocznicy odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przedstawiciele rządu i prezydenta udadzą się też na uroczystości w Katyniu i Smoleńsku.

Z kolei społeczne obchody organizują na Krakowskim Przedmieściu m.in. Prawo i Sprawiedliwość i kluby "Gazety Polskiej".

Poświęcenie fragmentu pomnika

Państwowe uroczystości związane z katastrofą smoleńską organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 13 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza w uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Bogdan Zdrojewski. W Centrum Opatrzności Bożej zaplanowano także poświęcenie fragmentu pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku. Na pomniku w formie wysokiego i długiego muru znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Wcześniej na warszawskich Powązkach odbędzie się uroczystość złożenia wieńców przy pomniku ofiar katastrofy i na grobach osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. W uroczystości ma wziąć udział premier Donald Tusk, który później tego dnia wybiera się z wizytą do Nigerii.

Uroczystości na miejscu katastrofy

Na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku rząd będą reprezentować szef KPRM Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i minister obrony Tomasz Siemoniak. Prezydenta reprezentować będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

W Katyniu i Smoleńsku w ramach obchodów odprawione zostaną msze święte, zaplanowano także złożenie wieńców w asyście wojskowej oraz zapalanie zniczy, także w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod Smoleńskiem. W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.

Msza w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski ma wziąć udział w mszy świętej, która zostanie odprawiona przed południem w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodzin osób, które zginęły w smoleńskiej katastrofie i były związane z prezydencką kancelarią. Przedstawiciele kancelarii mają tez złożyć kwiaty pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Sejmie rozpoczną się o godz. 7.15 mszą św. w sejmowej kaplicy. Potem parlamentarzyści mają złożyć kwiaty przed dwiema tablicami jedna z nich upamiętnia 18 parlamentarzystów - ofiary katastrofy smoleńskiej, druga - byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który także zginął w Smoleńsku.

PiS na Krakowskim Przedmieściu

Społeczne obchody organizują m.in. Prawo i Sprawiedliwość, kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Od godz. 6 do 22 nieprzejezdny będzie fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim ruch będzie kierowany objazdem. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób. Szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński poinformował PAP, że jak co miesiąc o godz. 8 politycy PiS będą uczestniczyć w mszy w kościele seminaryjnym, po nabożeństwie złożą wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Następnie odbędzie się apel poległych. Później szef PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii odwiedzą mogiły osób, które zginęły w katastrofie na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Bródnowskim i w Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 14 w Sejmie zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który podsumuje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział prezes PiS. Obrady będą transmitowane na telebimach przed Pałacem Prezydenckim.

Protest przed Ambasadą Rosji

Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego przez cały dzień będzie ustawiona scena, na której mają przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz mają odbywać się występy artystyczne. Na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie.

Około 15 na Krakowskim Przedmieściu przewidziany jest koncert "Tryptyk smoleński". Po nim około 16.30. głos ma zabrać Jarosław Kaczyński. O godz. 18.30 w katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca. O 19 w katedrze rozpocznie się msza św. Po niej zaplanowano przemarsz przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Kaczyński. Ok. 21.30 kluby GP zamierzają przejść spod Pałacu Prezydenckiego pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zorganizują pikietę. Dzień wcześniej, 9 kwietnia, przed ambasadą Rosji odbędzie protest klubów GP. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości w lesie katyńskim.

PAP/bf

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN 24

Pozostałe wiadomości

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18:30.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl