Rocznica katastrofy smoleńskiej. Utrudnienia do wieczora

Warszawa

TVN 24Uroczystości przed Pałacem Prezydenckim

W Warszawie trwają obchody 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Utrudnień należy się spodziewać do wieczora na Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie oraz w okolicy ronda de Gaulle'a. Sprawdź szczegóły.

CZYTAJ WIĘCEJ O OBCHODACH W RELACJI NA ŻYWO TVN24.PL

Pl. Trzech Krzyży - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście

Solidarni 2010 zebrali się na pl. Trzech Krzyży i tuż po godz. 15.00 ruszyli w marszu z portretami ofiar katastrofy. Ruch w kierunku ronda de Gaulle'a został wstrzymany.

Później przeszli przez nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, co spowodowało blokady tych ulic. Autobusy pojechały objazdami.

Zmiany dotyczyły linii: E-2, 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE ZMIANY W KOMUNIKACJI

W marszu udział wzięło kilkaset osób. Po 16.00 dotarli przed pałac prezydencki.

Krakowskie Przedmieście - przed Pałacem Prezydenckim

Na Krakowskim Przedmieściu od rana są utrudnienia pomiędzy Królewską a Miodową. Mogą potrwać do późnego wieczora. Gromadzą się tam ludzie.

Gdy zgromadzenia zablokują ulice, autobusy będą kierowane na objazdy.

"W przypadku braku możliwości przejazdu ul. Krakowskie Przedmieście na odcinku pomiędzy ul. Miodową a ul. Królewską, autobusy linii 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 zostają skierowane na trasy objazdowe" – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Większość będzie omijała ten rejon ulicą Senatorską i Królewską.

4. rocznica katastrofy Smoleńskiej
TVN24

Uroczystości przy Krakowskim rozpoczęły się o godz. 8 mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim. Później uczestnicy uroczystości przeszli przed Pałac Prezydencki. Na miejscu był między innymi Jarosław Kaczyński.

Odbył się apel poległych; odczytano nazwiska 96 osób, które zginęły cztery lata temu pod Smoleńskiem. Następnie Jarosław Kaczyński złożył wieniec z biało-czerwonych kwiatów. Zebrani w czwartek rano przed Pałacem Prezydenckim odśpiewali hymn, ustawili znicze w kształcie krzyża, złożyli kwiaty.

Do godzin popołudniowych przy Pałacu Prezydenckim można posłuchać koncertów i obejrzeć filmy.

O 16.50 zjawi się tam Jarosław Kaczyński, wówczas planowane jest wystąpienie prezesa PiS.

O godz. 19.00 mszę św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odprawi biskup-senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Dydycz. Stamtąd zgromadzeni wyruszą w marszu pamięci przed Pałac Prezydencki.

Przed możliwych utrudnieniach ostrzegała też policja. - Zamknięcie ulic zależy od tego, jak dużo osób będzie przychodziło składać znicze, a także od liczby tych, którzy będą brali udział w zgromadzeniach przy Krakowskim Przedmieściu – mówi Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Poranne uroczystości na Powązkach

Rano odbywały się też uroczystości przed pomnikiem ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uczestniczyli w nich premier, przedstawiciele parlamentu, władz stolicy, rodziny.

W ceremonii przed pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej uczestniczyły rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Wśród nich m.in. premier Donald Tusk, wicepremier Elżbieta Bieńkowska, ministrowie, wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przed 11.00 na Powązki przybył również prezes PiS Jarosław Kaczyński. Złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy i na ich grobach.

Hołd ofiarom złożył m.in. premier Donald Tusk
TVN24
Na Powązkach był też Jarosław Kaczyński
TVN24

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Zginęło 96 osób

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona i wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

TAK WYGLĄDAŁY OBCHODY W UBIEGŁYM ROKU:

kś,PAP/ran/mz

Marsz ruszył
TVN24