Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Roboty otworzą piwo, wytną napis w czekoladzie

Warszawa

Najlepsi konstruktorzy robotów z całej Polski w sobotę pojawią się na Politechnice Warszawskiej. Wraz z nimi zjawią się roboty walczące na ringu, szukające drogi w labiryncie, czy otwierające piwo i walczące niczym zawodnicy sumo. W sobotę rusza Turniej Robotów Mobilnych Robomaticon.

Do piątkowego poranka w turnieju zarejestrowało się 100 ekip z 119 robotami, które wystąpią w głównych konkurencjach. Do wygrania jest pula nagród o łącznej wartości 15 tys. zł.

Micro Mouse i Sumo

W programie znalazły się m.in. turniej Micro Mouse. Konkurencja ta przebiega w dwóch etapach. Najpierw robot wyrusza z pola startowego i kieruje się do środka labiryntu poznając układ łamigłówki. Potem ma za zadanie dojechać w jak najkrótszym czasie do mety.

Sumo, Mini Sumo, Nano sumo to potyczki robotów na ringu w stylu walk japońskich. Przeciwnicy próbują wypchnąć się nawzajem poza dohjo, czyli ring. Zwycięzcą staje się ten zawodnik, który pokona najwięcej innych robotów.

Robot otworzy piwo

Freestyle jest z kolei konkurencją przypominającą bardziej konkurs piękności, niż zawody sportowe.

Konstruktorzy zaprezentują roboty humanoidalne lub poruszające się w inny ciekawy sposób. Niektóre są sterowane ręką, inne potrafią poruszać się w nieznanym otoczeniu, kolejne wycinają napisy w czekoladzie, a nawet otwierają piwo.

Dla wszystkich gości organizatorzy razem z animatorami z Centrum Nauki Kopernik przygotowali warsztaty, eksperymenty i zabawy z robotami firmy Lego.

Sobota, 9 marca 2013, godz. 10:00Gmach Główny Politechniki Warszawskiej Wstęp wolny

lata/b