Roboty demolują miasto. Teledysk do wzruszającej piosenki

Warszawa

Muzeum Powstania Warszawskiego"Idziemy w noc"

Dla trójki młodych ludzi droga na imprezę zamienia się w ucieczkę przez niszczoną Warszawę - to scenariusz animowanego teledysku do piosenki "Idziemy w noc". Śpiewa Marika, rysuje Ernesto Gonzales.

Światła neonów na wysokich budynkach centrum i rozgwieżdżone niebo nad stolicą, ale za rogiem czeka zupełnie inny świat. Reflektory szperają w ciemności, szukając uciekinierów, a miasto demolują ogromne roboty i bombardują ptaki-samoloty. Trójka przyjaciół, zamiast do klubu, trafia do kanałów, gdzie początkowo gubi się, ale w końcu odnajduje światło i wyjście.

W konwencji "Persepolis"

Taką historię opowiada klip zrealizowany przez komiksiarza Ernesto Gonzalesa dla Muzeum Powstania Warszawskiego, do piosenki Mariki i Maleo Reggae Rockers. - Obraz o prostej formie jest kontynuacją animowanych wojennych opowieści, nawiązujących do tak słynnych dzieł, jak "Walc z Baszirem" czy "Persepolis" - wskazują jego realizatorzy.

Klip symbolicznie pokazuje, że powstańcza historia Warszawy daje o sobie znać na każdym kroku. Co dzień przypominają o niej chociażby tablice i kamienie pamiątkowe, które często mijamy obojętnie.

Obchody poświęcone kobietom

- Postanowiliśmy opowiedzieć prawdziwą i niezwykle poruszającą historię w nowoczesny sposób. Muzeum chce dotrzeć do jak największego kręgu odbiorców, przede wszystkim do młodych ludzi, którzy bardziej fascynują się współczesną muzyką czy klipami, niż tradycyjnymi wystawami i książkami historycznymi – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum Powstania Warszawskiego tegoroczne obchody rocznicowe postanowiło poświęcić dzielnym kobietom z czasów II wojny światowej. Animowany teledysk to, obok wydawnictwa płytowego i koncertu w Parku Wolności, który odbędzie się 28 lipca 2012, element kampanii "Morowe Panny".

Czytaj więcej o obchodach 68 rocznicy

Powstańczy balet - zobacz przygotowania do spektaklu

mz