Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Robią prąd ze śmieci

Warszawa

film Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Uruchomiono pierwszą w Warszawie biogazownię, w której metan będzie przetwarzany na energię elektryczną. Do pierwszych domostw głównie ze Starych Babic prąd z góry śmieciowej Radiowo popłynie pod koniec października.

Poprzez rury umieszczone w środku góry odsysany jest gaz, który trafia do przepompowni, gdzie poddawany jest obróbce. W tym procesie zamieniany jest na energię elektryczną.

Później linią niskiego napięcia trafia do stacji transformatorowej, a stamtąd już liniami średniego napięcia do głównego odbiorcy - Polskiej Grupy Energetycznej.

Dla kilkuset rodzin

W sumie będzie produkowane rocznie trzy tysiące megawatogodzin, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu kilkuset gospodarstw domowych.

Odgazowaniem góry zajęła się szwedzka firma MGE Teknik AB, która wykonała już kilkadziesiąt podobnych instalacji w Norwegii, Szwecji na Łotwie czy Litwie. RG Energia, polski oddział tej szwedzkiej firmy, umowę na odgazowanie z MPO podpisała na 20 lat, z możliwością przedłużenia.

bf//par