Robert N., Jakub R. i jego matka zostają w areszcie

Warszawa

TVN24Jakub R. podczas doprowadzenia

Sąd przedłużył na kolejne trzy miesiące areszt dla byłego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza Jakuba R., adwokat Aliny D. i adwokata Roberta N. Wszyscy są podejrzani w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji działki na placu Defilad.

O przedłużeniu aresztu dla Jakuba R., Aliny D. i Roberta N. poinformował we rzecznik Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu sędzia Witold Franckiewicz.

- Sąd uwzględnił wnioski prokuratury i dla trojga podejrzanych przedłużył areszt o trzy miesiące, do 21 października 2018 roku - powiedział sędzia i dodał, że na tę decyzję strony mają prawo złożyć zażalenie do Sądu Apelacyjnego.

Sprawa Chmielnej 70

Adwokat Alina D. jest podejrzana o to, że wspólnie i w porozumieniu ze swoim synem Jakubem R., byłym wicedyrektorem Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza, brała udział w oszustwie dotyczącym m.in. reprywatyzacji działki na placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. W tej sprawie Jakub R. - zdaniem prokuratury - miał przyjąć ponad 30 milionów złotych łapówki.

Alina D. jest również podejrzana o to, że wspólnie i w porozumieniu z Jakubem R. oraz adwokatem Robertem N. miała brać udział w oszustwie dotyczącym wydania decyzji administracyjnych w sprawie 11 innych nieruchomości na terenie Warszawy. Przestępstw tych miała się dopuścić między kwietniem 2010 roku a sierpniem 2012 roku.

Podejrzani o oszustwo

R. i D. mieli dopuścić się również oszustwa w związku z uzyskaniem prawa własności i użytkowania wieczystego nieruchomości w Kościelisku na Podhalu, a także w Warszawie przy Morszyńskiej 27.

W przypadku stołecznego adresu - według prokuratury - Alina D. i Robert N. reprezentowali dwie linie spadkobierców generała Tadeusza K. - angielską i kanadyjską. Jak twierdzą śledczy, adwokaci wprowadzali w błąd swoich klientów m.in. co do czynności prawnych, które podejmują, i roszczeń wchodzących w skład spadku po generale.

- Zbyli oni na rzecz podstawionych osób prawa i roszczenia do nieruchomości wchodzących w skład masy spadkowej. Do zbycia praw i roszczeń doszło po znacznie zaniżonych kwotach, nieodpowiadających ich rzeczywistej, rynkowej wartości - informowała wcześniej prokuratura.

Robert N., Alina D. i Jakub R. od lutego 2017 roku przebywają w areszcie.

Czytaj więcej o Jakubie R. i jego roli w ratuszu

Jakub R., "szara eminencja ratusza"
Leszedk Dawidowicz, TVN24

PAP/kw