RMF: Sąd zdradził podpalaczowi, kto go rozpoznał

Warszawa

PAP/Bartłomiej ZborowskiSpalone samochody

To sędzina ujawniła nazwisko świadka, który wskazał Jacka T. jako podejrzanego o podpalenie aut w Warszawie - podało radio RMF. Jak informowała w środę telewizja TVN24, prokuratura chce aresztowania Jacka T., właśnie ze względu na to, że zna on dane świadka i istnieje ryzyko, że może na niego wpływać.

Skąd podejrzany znał dane świadka? Jak podało w czwartek radio RMF, to sędzia ujawniła je w czasie postępowania.

Sędzia ma prawo ujawnić nazwisko, gdy znajduje się ono we wniosku o areszt. W tym przypadku jednak prokurator go tam nie zamieścił, a cześniej policja pokazała świadkowi podejrzanego przy pomocy lustra weneckiego, by utrzymać w tajemnicy jego tożsamość.

Nie było gróźb

Jak podaje radio, świadek nie ma ochrony. Prokuratura tłumaczy, że nie była ona potrzebna, bo podejrzany nie groził świadkowi.

Radio zaznacza również, że Jacek T. nie został jeszcze skierowany na badania psychiatryczne. Takie badania przeprowadzono jednak rok temu, kiedy Jacek T. także był podejrzany o podpalenia aut. - Wówczas wykazały, że jest zdrowy psychicznie - przyznał Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podejrzany nie przyznał się

Jacek T. jest podejrzany o podpalenie 10 aut w Warszawie. Prokuratura postawiła mu zarzut sprowadzenia pożaru, który "zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach". Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

23-latek miał już postawione zarzuty za podobne przestępstwo. W kwietniu 2011 roku podczas jednej nocy miał podpalić dziewięć samochodów w Śródmieściu i Ursusie.

Sprawdzają kilkadziesięt podpaleń

Tylko w zeszłym roku w Warszawie zanotowano około 50 podpaleń. Większość postępowań została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy.

mz