Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

RMF: PiS blokuje inwestycje. Ratusz: to nieporozumienie

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plRatusz

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera ma celowo blokować ważne warszawskie inwestycje. Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób uderzyć w Hannę Gronkiewicz-Waltz - twierdzi portal rmf24.pl. Ratusz zapewnia jednak, że nic złego się nie dzieje.

Zdaniem portalu, na celowniku PiS znalazła się warta ponad 300 milionów złotych budowa nowej siedziby Sinfonii Varsovii.

"Miasto chciało w maju zacząć przebudowę zabytkowej siedziby dawnego Instytutu Weterynaryjnego przy ul. Grochowskiej. W tym celu zmieniono lokalny plan zagospodarowania przestrzennego dla okolic ronda Wiatraczna. Jednak wojewoda niedawno zaskarżył tę zmianę blokując budowę" - twierdzi portal.

Zatrzymają metro?

Kolejną zagrożoną inwestycją, którą wskazuje reporter rmf24.pl jest rozbudowa drugiej linii metra. Dziennikarz dowodzi, że Warszawa czeka już blisko dwa miesiące na pozwolenia na budowę.

Na liście zagrożonych projektów wymienia też linie tramwajowe czy rewitalizację Pragi.

Służby prasowe wojewody odpierają zarzuty, twierdząc że to warszawski ratusz łamie prawo. "Np. przygotowując się do inwestycji w okolicach ronda Wiatraczna, miasto miało naruszyć szereg ustaw (o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o drogach publicznych, o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)" - relacjonuje portal.

Jeżeli chodzi o budowę metra - zdaniem wojewody - potrzebna jest ponowna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko, którą przeprowadza Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. "Dopiero po dokonaniu tego uzgodnienia wojewoda wyda pozwolenia. Obecnie nie ma żadnych opóźnień w postępowaniach toczących się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska" - zapewniły służby prasowe wojewody.

Miasto: "To nieporozumienie"

Spekulacjom RMF zaprzeczył też ratusz. - Nie mamy poczucia, że wojewoda w jakikolwiek sposób wstrzymuje nasze projekty - zapewnił rzecznik Bartosz Milczarczyk. - Reporter portalu powołuje się na duże inwestycje, a w takich procedury muszą trwać - dodał.

Przedstawiciel urzędu powiedział też, że budowa Varsovii nie jest w żaden sposób zagrożona. - Jesienią przedstawimy korektę planu miejscowego - poinformował Milczarczyk. A informację potwierdził też wiceprezydent Jarosław Jóźwiak:

- Podobnie z przebudową metra – tłumaczy rzecznik ratusza. – Nie otrzymaliśmy jeszcze zgodny na budowę zachodniego odcinka, ale to nie znaczy, że inwestycja zostanie wstrzymana. To bardzo ważny projekt dla całego miasta. Potwierdzam, że czekamy na informację od Regionalnej Dyrekcji Ochrony, ale to normalne przy tak dużych projektach. Nie zauważyliśmy w tej kwestii nic niepokojącego – kwituje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ PIERWSZE ODWIERTY POD ROZBUDOWĘ METRA:

Pierwsze odwierty pod rozbudowę metra
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/r