Rezygnują z 6-pasmowej "Tarchostrady"

ZTMProjekt przewidywał sześć pasów ruchu

Miasto wycofuje się z pomysłu poszerzenia Światowida aż do trzech pasów ruchu w każdym kierunku. Ulica ma być bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom - zapowiedział Łukasz Puchalski, wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Wraz z budową tramwaju na Tarchomin ulica Światowida miała zostać poszerzona do w sumie sześciu pasów ruchu (po trzy w każdym kierunku). Część mieszkańców protestowała przeciwko tak szerokiej arterii na osiedlu. Inwestycję nazywano, pejoratywnie, Tarchostradą.

Z tym określeniem nie zgadza się dzielnica, która tłumaczy, że arteria jest ważną ulicą, bo łączy dwa największe osiedla w dzielnicy, gdzie mieszka prawie 70 procent mieszkańców Białołęki - Tarchomin i Nowodwory. - Poza tym trzeci pas miał przede wszystkim służyć do skrętu w lewo - mówi Bernadeta Włoch-Nagórny, rzeczniczka dzielnicy.

"Wymusić mniejszą prędkość"

W czwartek Łukasz Puchalski, dyrektor pionu inwestycji Zarządu Transportu Miejskiego, podczas sesji rady Białołęki przedstawił planowane zmiany w projekcie.

Jak możemy przeczytać na portalu tustolica.pl, przyznał, że od kiedy trzy miesiące temu został wicedyrektorem ZTM, miał co do projektu wątpliwości.

- Ostatecznie zdecydowaliśmy, że ulicę Światowida należy przeprojektować. Wytyczne do nowego projektu są takie, by był on bardziej bezpieczny oraz przyjazny pieszym i rowerzystom. Na istniejącej jezdni zamiast dwóch pasów ruchu powstaną trzy, w tym jeden służący do parkowania. Druga jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu (a nie trzy, jak w obecnym projekcie) z dodatkowym trzecim pasem przed skrzyżowaniami. Będę sugerował także dosunięcie pasów ruchu do torowiska, tak by wymusić na skręcających samochodach mniejszą prędkość. Z pewnością nie będzie także ekranów akustycznych - powiedział.

- W pełni się z tego cieszę - komentuje w piątek w rozmowie z tvnwarszawa.pl Wojciech Tumasz, radny Białołęki, który krytycznie oceniał 6-pasmówkę. - Chciałem, aby ulica Światowida została przebudowana w takiej formie - dodaje.

Radny uważa, że na zmiany w projekcie wpłynęły protesty mieszkańców.

Protesty? "Wpłynął jeden"

Inne zdanie ma dzielnica, która - wraz z prezydentem Jackiem Wojciechowiczem i dyrektorem Puchalskim - pochyliła się jeszcze raz nad projektem przebudowy po protestach, ale... przeciwko wycince starego dębu.

- Dostaliśmy więcej sygnałów alarmujących o wycince drzewa, niż o rozbudowie ulicy Światowida - mówi Włoch-Nagórny i dodaje: - Wpłynął jeden taki protest, od mieszkańca, który przy arterii mieszka od niedawna.

Wycinka drzew pod Tramwaj na Tarchomin
Wycinka drzew pod Tramwaj na TarchominDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Przybędzie miejsc parkingowych

Jak tłumaczy rzeczniczka, alarm mieszkańców związany z wycinką dębu, był pierwszym sygnałem, który zaniepokoił dzielnicę. - Zaczęliśmy zastanawiać się, co można z tym zrobić - dodaje.

Białołęka nie negowała starego projektu, ale jest zadowolona z tego przedstawionego w czwartek. - Zakłada on budowę miejsc parkingowych, a te się bardzo przydadzą - tłumaczy rzeczniczka.

Tramwaj na Tarchomin

Jak zapewniają urzędnicy, zmiany w projekcie nie wpłyną na opóźnienie budowy tramwaju na Tarchomin.

Linia tramwajowa od trasy Mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli przy ulicy Mehoffera to długo oczekiwana inwestycja. Do tej pory udało się otworzyć tylko krótki odcinek torów, które kończą się zaraz za zjazdem z mostu Skłodowskiej-Curie.

Zarząd Transportu Miejskiego planuje dalszy odcinek tej trasy do pętli Winnica. Będą to kolejne cztery przystanki, trasa tramwajowa zakończy się wtedy w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut.

su/mz

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości