Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Resort Macierewicza ma finansować Muzeum Bitwy Warszawskiej

Warszawa

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej (mat. arch.)TVN24
wideo 2/3

Resort obrony sfinansuje powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Na spotkaniu wiceministra obrony Michała Dworczyka z samorządowcami z Wołomina ustalono, że do końca czerwca zostanie podpisany w tej sprawie list intencyjny.

- Wiceminister Dworczyk przedstawił warunki, na jakich MON jest gotowe zbudować nowoczesny obiekt upamiętniający zwycięską wojnę z bolszewikami w 1920 roku - poinformowała mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

Muzeum Bitwy Warszawskiej ma być filią Muzeum Wojska Polskiego. Prace przygotowawcze, budowa oraz ekspozycja mają być sfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Uczestnicy spotkania – przedstawiciele resortu, wojewoda mazowiecki oraz samorządowcy wołomińscy - zadeklarowali, że do końca czerwca zostanie podpisany list intencyjny, w którym określone zostaną założenia, harmonogram oraz zadania przy realizacji projektu.

W stulecie bitwy

Stworzenie Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie władze Wołomina planowały od lat, ale brakowało pieniędzy. Chcą, aby zostało ono otwarte w stulecie starcia z bolszewikami, w sierpniu 1920 roku. W zeszłym roku na konferencji "Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku!" w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan podkreślała, że samorząd ma już opracowany projekt gmachu muzeum oraz miejsce pod jego lokalizację na polach Ossowa. Projekt muzeum ma być realizowany we współpracy z gminą Radzymin oraz przy wsparciu lokalnych środowisk. Za merytoryczną stronę przedsięwzięcia ma odpowiadać powołane w grudniu 2015 roku Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny.

Tak ma wyglądać muzeum:

Widok na północno-wschodnie wyjście | Arkon Atelier
Widok od strony północno-wschodniej | Arkon Atelier
Widok od strony południowo-wschodniej | Arkon Atelier
Widok wejście od strony południowej | Arkon Atelier
Widok od południa na wejście i dziedziniec | Arkon Atelier
Wiidok na elewację północną | Arkon Atelier
Widok w nocy | Arkon Atelier
Widok na pole boju przez elewację północną | Arkon Atelier
Schemat z góry | Arkon Atelier

PAP/skw/b