Reprywatyzacja w Warszawie. Znany adwokat i cztery inne osoby zatrzymane

Najnowsze

TVN24Zatrzymani będą przesłuchani we Wrocławiu

Mec. Robert N. i cztery inne osoby zamieszane w proceder reprywatyzacji zostały zatrzymane w poniedziałek na zlecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu - ustalił Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl. Jak podaje CBA, zatrzymani usłyszą zarzuty korupcyjne.

Operację przeprowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wśród zatrzymanych jest Jakub R., były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami urzędu miasta, a także jego rodzice: Wojciech R. i Alina D. Zatrzymano również architekta Marcina L. (jak twierdzą śledczy, jego działania nie miały związku z wykonywanym zawodem).

Będą zarzuty korupcyjne

Prokuratura informuje, że trwają przeszukania. Po ich zakończeniu zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, gdzie śledczy wykona czynności procesowe z ich udziałem. Zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty popełnienia szeregu przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości. Jak precyzuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, będą to zarzuty o charakterze korupcyjnym. Cała piątka zostanie przesłuchana w charakterze podejrzanych.

Po godz. 9 informacje dziennikarza tvn24.pl potwierdziła oficjalnie Prokuratura Krajowa. Dodała, że na tym etapie postępowania nie poda więcej informacji. Stołeczny ratusz nie komentuje sprawy, odsyła do prokuratury.

Śledztwo ws #Reprywatyzacji w W-wie. #CBA zatrzymało 5 osób m.in. byłego urzędnika UM W-wy i prawnika.Zarzuty m.in o char. korupcyjnym pic.twitter.com/LkeLvDH1Ai— CBA (@CBAgovPL) 30 stycznia 2017

Kontrowersyjne sprawy

W ostatnich miesiącach o mecenasie Robercie N. było głośno. Występował przed ratuszem w kilkudziesięciu sprawach reprywatyzacyjnych. Prowadził też zwrot słynnej działki przy placu Defilad (przedwojenny adres Chmielna 70). Grunt został zreprywatyzowany, choć - wszystko na to wskazuje - nie powinien.

Jakub R. to urzędnik, który w imieniu ratusza przez lata decydował o zwrotach działek. Kompetencje miał szersze nawet niż szef biura. W 2014 r. w związku z wątpliwościami dotyczącymi przejęcia jednej z nieruchomości przez rodzinę R., urząd złożył zawiadomienie do prokuratury. Sprawa została umorzona.

Jego rodzice również byli związani z reprywatyzację. We wrześniu reporterzy "Czarno na białym" TVN24 dotarli do ojca R., który w 2011 roku odkupił roszczenia do kamienicy na Mokotowie. Procedura zaczęła się jeszcze, kiedy jego syn był wicedyrektorem BGN. Ostatecznie Jakub R. kamienicę wartą kilka milionów złotych przejął od rodziców kilka miesięcy po tym, jak zrezygnował z pracy w ratuszu.

W prokuraturach prowadzonych jest w sumie ok. 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. We wrześniu na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano trzy zespoły prokuratorskie do tych spraw: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi 13 śledztw ws. reprywatyzacji w Warszawie.

Maciej Duda ran,PAP/b