Reporter Faktów TVN testuje ścieżki rowerowe

Warszawa

fot. Fakty TVN

Widowiskowy przejazd burmistrza Wilna pancernym kolosem po zaparkowanym na ścieżce rowerowej samochodzie zachęcił reportera Faktów TVN Macieja Mazura do sprawdzenia stanu stołecznych tras rowerowych. Bez przeszkód się nie obyło.

O tym, z jakimi problemami muszą sobie radzić stołeczni rowerzyści, informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w połowie lipca. W opublikowanym wówczas raporcie prezentowaliśmy m.in. test stołecznych ścieżek rowerowych.

Teraz postanowił je sprawdzić Maciej Mazur, reporter Faktów TVN. Zainspirowany działaniami burmistrza Wilna, który rozjeżdża zaparkowanego na ścieżce rowerowej mercedesa, udał się w podróż po stolicy.

Zaparkowane przeszkody

Już po chwili pojawiły się pierwsze kłopoty. Widok dobrze znany rowerzystom nie tylko w Wilnie: samochody zaparkowane na ścieżce rowerowej.

Grzechy rowerzystów

Mazur przekonał się także, że zielone światło nie zwalnia rowerzysty od czujności na skrzyżowaniu. W reportażu widać, jak kierowca samochodu - nie zważajac na przepisy - przecina ścieżkę rowerową tuż przed zbliżającymi się rowerzystami.

Oczywiście nie bez grzechu są też sami rowerzyści, którzy potrafią przejechać w środku dnia przez skrzyżowanie Al. Jerozolimskich z Kruczą na czerwonym świetle albo nagle zjechać z chodnika na ulicę, prawie wpadając pod nadjeżdżające samochody.

"Apeluję do pani prezydent"

Swoimi uwagami pod adresem rowerzystów podzielili się także stołeczni taksówkarze. - Na przejściu dla pieszych trzeba przeprowadzać rower - przypomina jeden z nich. - I powinni jechać prosto a nie się tak bujać - dodaje inny.

Swoje trzy grosze do problemów warszawskich rowerzystów postanowił dorzucić także Ryszard Kalisz, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który w najbliższych wyborach ma kandydować do Sejmu właśnie z Warszawy. Zaraz po emisji "Faktów" odniósł się na antenie do reportażu Mazura.

- Jeżdżę bardzo dużo na rowerze, szczególnie wzdłuż Wisłostrady. Na całej prawie długości jest dobrze, tylko przy moście Poniatowskiego niestety trzeba przejść na drugą stronę - zwrócił uwagę Kalisz. Jednocześnie zaapelował do prezydent Warszawy, żeby dokończyć ścieżkę rowerową od mostu na południe.

To miasto ciągle lekceważy rowerzystów - czytaj więcej

Dokończenie jednej ścieżki nie rozwiąże wszystkich problemów rowerzystów. Dlatego zachęcamy Was do wpisywania swoich uwag, dotyczących stołecznych tras rowerowych, na forum tvnwarszawa.pl.

ZOBACZ PRZEJAZD ŚCIEŻKĄ ROWEROWĄ Z MOKOTOWA DO ŚRÓDMIEŚCIA:

Related content

ran/par