Renesans tramwajów dociera do Warszawy

Miasto stawia na komunikację szynowątvnwarszawa.pl

Tańsze od metra, bardziej ekologiczne od autobusów, mile widziane na deptakach. Tramwaje przeżywają w Europie renesans popularności. Jeśli władze Warszawy i urzędnicy z Brukseli dotrzymają słowa, w najbliższych latach dotrze on także do Warszawy.

Przed tygodniem prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła plany inwestycji w rozwój sieci tramwajowej w najbliższych latach. Władze deklarują, że w ciągu pięciu lat tramwajami dojedziemy na Gocław i Wilanów, powstaną też krótsze odcinki na Kasprzaka i Tarchominie. Siedem kolejnych inwestycji trafiło na listę rezerwową. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach budowanie nowych torowisk szło bardzo opornie albo nie wychodziło poza rysowanie na mapach, należy tę deklarację uznać za przełomową.

Zapowiedź wywołała falę komentarzy, w większości pozytywnych, ale pojawiły się też głosy krytyczne przekonujące, że w dobie metra tramwaje to anachronizm. Nic bardziej mylnego. Przykłady płynące z europejskich metropolii dowodzą, że ten środek transportu przeżywa prawdziwy renesans. Stymuluje go Unia Europejska, która po latach dotowania inwestycji drogowych, przełożyła zwrotnicę (nomen omen) i mocno wspiera komunikację szynową.

Europejski renesans tramwajowy

Do 2020 roku polskie miasta dostaną z UE 13 mld złotych na budowę linii tramwajowych i nowy tabor. Jest o co walczyć - pojedyncza dotacja może sięgać nawet 85 procent wartości inwestycji. Europa naprawia w ten sposób błędy, które popełniła w latach 60. i 70., kiedy masowo likwidowano sieci tramwajowe. Było to wynikiem wzrostu zamożności społeczeństwa i motoryzacyjnego boomu stymulowanego przez niskie ceny ropy naftowej. Stwierdzono, że tramwaje blokują ruch i uznano za przeżytek stawiając na metro, autobusy i samochody. Tramwaje znikały z miast w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, w Danii nie przetrwała żadna.

Przełomem w myśleniu był kryzys naftowy na początku lat 70., który ceny ropy wywindował o kilkaset procent. Coraz bardziej dotkliwy był także problem korków i smogu. Tramwaje zaczęły wracać do łask, czego najlepszym przykładem jest Francja- w 1985 roku było w niej zaledwie 43 km tras tramwajowych, 25 lat później liczba ta wzrosła aż 11-krotnie. W 2000 roku do tramwajów wrócił nawet, kojarzony głównie z metrem, Londyn.

Warszawę, podobnie jak inne miasta państw zza Żelaznej Kurtyny, likwidacyjny szał szczęśliwie ominął. Z istotnych połączeń tramwajowych w latach 70. pozbyto się tylko tego do Wilanowa (podobno ich hałas irytował Edwarda Gierka). Do 2020 linia ma zostać odtworzona, choć w innym przebiegu – ul. Sobieskiego, a nie Wisłostradą.

Ekonomia, ekologia, estetyka

Na rosnącą popularność tramwajów wpływają trzy rodzaje czynników: ekonomiczne, ekologiczne i estetyczne.

– Koszt budowy kilometra metra jest od 10 do 30 razy wyższy od budowy kilometra linii tramwajowej. Do tego koszt eksploatacji podziemnej kolejki jest kilkukrotnie wyższy. On ma sens tylko przy ogromnych potokach pasażerskich rzędu 30-50 tysięcy pasażerów na godzinę – wylicza Łukasz Oleszczuk, działacz SISKOM i pracownik Tramwajów Warszawskich i dodaje, że niższy jest też koszt eksploatacji.

A jak wypada tramwaj w porównaniu z autobusem? – Kosztuje więcej, ale czas jego eksploatacji jest 3-4-krotnie dłuższy: 10 lat autobusu, przy 30-40 tramwaju. Dlatego w ostatecznym rozrachunku wyższy koszt zakupu się zwraca – dodaje. Do tego tramwaje są bardziej pojemne. W Warszawie na razie tego nie widać, ale po Europie jeżdżą pojazdy nawet 40-metrowe. – Są analizy, z których wynika, że przy podobnych parametrach podróży, mając do wyboru tramwaj i autobus, ludzie chętniej korzystają z tego pierwszego – mówi dr Michał Wolański z Katedry Transportu Szkoły Głównej Handlowej.

Ponieważ nowoczesne tramwaje są też cichsze i nie emitują spalin, chętnie wprowadzane są nawet do zabytkowych części miast, zamkniętych dla samochodów i autobusów. Niskopodłogowy tramwaj jest przyjazny osobom niepełnosprawnych i rodzicom z dziećmi w wózkach, w przeciwieństwie do metra nie wymaga konfrontacji ze schodami czy podróży windą.

Priorytet priorytetem

- Potencjał tramwajów w Warszawie jest ogromny, ale należy pamiętać o ich przyspieszeniu. Będą konkurencyjne, jeśli będą miały priorytet na skrzyżowaniach. To daje prawdziwą oszczędność czasu – podkreśla dr Wolański.

W tej kwestii wiele pozostaje do zrobienia. Jaskółką zmian jest Bemowo, gdzie - jak informowaliśmy we wtorek - udało się wprowadzić priorytet na trzech skrzyżowaniach na ul. Powstańców Śląskich.

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Jacek Wojciechowicz o inwestycjach tramwajowych:

Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjach komunikacyjnych
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjach komunikacyjnychArtur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Wojciechowicz o nowych trasach tramwajowych
Wiceprezydent Wojciechowicz o nowych trasach tramwajowychArtur Węgrzynowicz /tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Funkcjonariusze ze Straży Granicznej Warszawa-Modlin razem z Państwową Inspekcją Pracy z Ciechanowa oraz policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP