Renciści, doktoranci, pracownicy ZTM. Cięcie ulg komunikacyjnych

Warszawa

tvnwarszawa.plDecyzję o likwidacji ulg podejmą radni

23 maja miejscy radni zdecydują o likwidacji bezpłatnych przejazdów dla pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin. Prawo do ulg komunikacyjnych mają też stracić m.in. doktoranci, renciści i osoby będące na wcześniejszych emeryturach.

Ograniczenie i likwidacja przywilejów to pokłosie decyzji włodarzy stolicy o cięciach w budżecie przeznaczonym na komunikację. Projekty uchwały, który w najbliższy czwartek ma byc głosowany na Radzie Warszawy przewiduje likwidację darmowych biletów dla pracowników spółek komunikacyjnych ( MZA, Tramwajów Warszawskich, metra, SKM i ZTM) i ich rodzin. Na tym nie koniec.

Prawo do ulgowych przejazdów mają stracić osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę, sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku oraz doktoranci. Cięcia w ulgach dotkną również studentów i uczniów szkół zagranicznych. Ulgę będą mieli tylko w przypadku biletu 30 i 90- dniowego.

Jak czytamy w projekcie uchwały, miasto ma dzięki temu zaoszczędzić 37 mln złotych, z czego najwięcej (23 mln zł) na likwidacji 50 proc. ulgi.

Radni nad projektem uchwały mają głosować 23 maja.

Protesty pracowników

Największe protesty związków zawodowych wzbudza likwidacja darmowych przejazdów dla pracowników komunikacji i ich rodzin. Korzysta z nich 30 700 osób – to nie tylko pracownicy komunikacyjnych spółek i ZTM, ale dzieci, teściowie i konkubenci tych osób.

Propozycja ratusza wywołała oburzenie wśród pracowników tych spółek. Powołali komitet protestacyjny grożąc strajkiem paraliżującym komunikację w mieście. Na razie ograniczyli się do głośnego protestu przed siedzibą władz miasta na placu Bankowym.

TAK PROTESTOWALI ZWIĄZKOWCY:

Związkowcy protestują przed ratuszem
TVN24

Spółki się ugną?

Ich protesty przyniosły efekty. Związki zawodowe usiadły do rozmów z władzami komunikacyjnych spółek.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, propozycją wyjściową w rozmowach jest pomysł, aby spółki ze swojego budżetu pokrywały 1/3 kosztów biletów kwartalnych tylko dla pracowników i ich dzieci. Rozmowy w tej sprawie się dopiero rozpoczęły.

Szukanie oszczędności

W grudniu ubiegłego roku radni miasta zdecydowali, że w 2013 roku na komunikację miejską przeznaczone zostanie o 190 mln zł mniej, niż zakładał pierwotny projekt budżetu.

Oszczędności na przywilejach to nie jedyne zmiany. Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział, że od czerwca zlikwidowanych zostanie 10 linii autobusowych, a kilkadziesiąt innych zmieni trasy. Dzięki temu miasto ma zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów złotych.

bf//ec