Remonty, objazdy, zmiany w rozkładzie. Trzy miesiące utrudnień na kolei

Warszawa

tvnwarszawa.plZmiany w rozkładzie jazdy od marca

Od 13 marca do 11 czerwca pociągi Kolei Mazowieckich na linii do Skarżyska Kamiennej, Małkini oraz Działdowa będą jeździły według zmienionego rozkładu. Przez trzy miesiące nie będzie kursował pociąg "Słoneczny" do Gdańska.

- Przyczyną zmian są prace modernizacyjne zaplanowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - wyjaśnił we wtorek dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich Dariusz Grajda.

Zmiany na linii radomskiej

Na największe zmiany muszą przygotować się pasażerowie linii radomskiej, ponieważ zakres prac zostanie tam poszerzony. Od 13 marca będą one prowadzone już nie tylko na odcinku Warszawa Okęcie - Piaseczno, ale również za Piasecznem do Czachówka Południowego. Z ruchu zostanie wyłączona także łącznica kolejowa Czachówek Wschodni – Czachówek Południowy. W związku z tym część połączeń będzie odwołana, a niektóre kursy zostaną skrócone.

Ponadto między Czachówkiem i Górą Kalwarią w ogóle nie będzie kursowała część pociągów. Zostanie zorganizowana komunikacja zastępcza czyli autobusy. Oprócz tego pociąg "Radomiak" będzie jeździł okrężną drogą, przez Centralną Magistralę Kolejową.

Objazdy, skrócone kursy

Prace będą też kontynuowane na linii z Warszawy do Małkini. Na odcinku Tłuszcz – Wołomin – Zielonka pociągi będą kursować po jednym torze. Dodatkowo od 1 czerwca planowane jest wydłużenie zamknięcia jednego z torów o odcinek Zielonka – Warszawa Wileńska Marki. Na odcinku Warszawa Rembertów – Zielonka nadal będzie kursowała zastępcza komunikacja autobusowa.

Grajda powiedział, że obecnie na linii wołomińskiej kursuje 75 pociągów, a docelowo po zakończeniu remontu ma ich być ok. 150.

Na utrudnienia muszą przygotować się także pasażerowie linii do Działdowa. Na trudności związane z remontem mostu Gdańskiego, w dniach 27 maja – 11 czerwca, nałoży się zamknięcie obydwu torów na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Praga, związane z budową Trasy Świętokrzyskiej. Spowoduje to konieczność odwołania części pociągów, a pociągi "lotniskowe" będą kursowały objazdem, przez Warszawę Wschodnią Towarową. Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji Warszawa Wschodnia – Warszawa Lotnisko Chopina. Dodatkowo, w związku z kursowaniem pociągów dalekobieżnych przez Warszawę Gdańską, wystąpią zmiany w kursowaniu pociągów osobowych Kolei Mazowieckich do Warszawy Gdańskiej.

Na utrudnienia muszą przygotować się także pasażerowie linii Tłuszcz – Ostrołęka i linii Kutno – Sierpc. Na linii Warszawa – Skierniewice będą niewielkie zmiany w godzinach odjazdów pociągów związane z przebudową stacji w Skierniewicach.

Zmiany na trasie do Gdańska i Krakowa

Zmiany odczują także pasażerowie jadący do Gdańska i Krakowa. Pociąg "Słoneczny" do Gdańska nie będzie w ogóle kursował od 13 marca do 19 czerwca. Jak tłumaczył Grajda, powodem są prace na linii gdańskiej. Połączenie wróci od 25 czerwca.

Natomiast pociąg "Dragon" do Krakowa będzie kursował tak jak do tej pory, w weekendy, ale o innej godzinie. Od 13 marca będzie wyjeżdżać ze stacji Warszawa Wschodnia o godz. 6.59, a do Krakowa Głównego dojedzie o godz. 9.54. W drogę powrotną wyruszy o godzinie godz. 16.10 i dowiezie podróżnych do Warszawy Wschodniej na godz. 19.05.

Stacja ta ma zostać wyposażona w windy z myślą m.in. o osobach niepełnosprawnych. - Jednak ze względu na planowaną w 2017 i 2018 r. modernizację całej stacji, koleje zaproponowały, by nie montować wind już teraz, ponieważ to by oznaczało dodatkowe utrudnienia np. na linii siedleckiej - wyjaśnił Grajda.

Zaznaczył, że obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej jest wypełniona modernizacjami infrastruktury kolejowej. - Do 2020 czy 2022 roku będziemy żyli, w wiecznym remoncie - podsumował przedstawiciel Kolei Mazowieckich.

W styczniu Koleje Mazowieckie odebrały nowe piętrowe wagony oraz lokomotywę:

Przekazanie dwupiętrowych wagonów
Koleje Mazowieckie

PAP/r