Remont wieży kościoła św. Anny ma ruszyć wiosną. Skują całą elewację

Warszawa

Mateusz Szmelter /tvnwarszawa.plWieża kościoła św. Anny zostanie poddana generalnemu remontowi

- W listopadzie spadł fragment tynku i stało się oczywiste, że należy przeprowadzić gruntowny remont - mówi nam ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego św. Anny. Skuta ma zostać cała elewacja wieży. Do remontu mają zostać oddane także podstawy kolumny. Całość remontu ma kosztować ok. 1 mln zł.

- Wystąpiliśmy już do ministerstwa kultury oraz do stołecznego konserwatora zabytków o dofinansowanie, zamierzamy także korzystać z własnych środków - tłumaczy ks. Siekierski. Wcześniej fragmenty tynku usunęła jedna z firm konserwatorskich, która zawiesiła na dzwonnicy także siatki zabezpieczające przed dalszym odpadaniem tynku.

O sprawie pisaliśmy na tvnwarszawa.pl 3 miesiące temu. Wówczas mówiono jedynie o renowacji tynku.

Czekają na lepszą pogodę

Ks. Siekierski liczy na to, że z remontem uda się wystartować na wiosnę. - Obecne warunki atmosferyczne nie sprzyjają pracom, mam więc nadzieję, że gdy zacznie się wiosna, będziemy mieli już środki finansowe - mówi nam.

Rada miasta decyzję ws. pieniędzy na remont, na wniosek konserwatora zabytków, podejmie najwcześniej pod koniec marca. - Najpierw wnioskom musi przyjrzeć się specjalna komisja, która oceni je także pod kątem formalnym, a potem te, które zostaną ocenione pozytywnie, sukcesywnie będą spływać do rady miasta, która w formie uchwał będzie przyznawać dofinansowanie - tłumaczy nam rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk i dodaje, że stołeczny konserwator zabytków ma rocznie 12 mln zł do rozdysponowania.

Kościół, który przetrwał wojnę

Kościół św. Anny powstał w XV wieku. Oddała go księżna Anna Fiodorówna, księżna mazowiecka. Świątynia przetrwała najcięższe wojny, w tym potop szwedzki. Kościołowi udało się częściowo przetrwać także II wojnę światową - spalony został jedynie dach, ocalały mury oraz dzwonnica.Renowacji został poddany w latach 1946-1962. Problemy zaczęły się pojawiać w związku z budową trasy W-Z - zauważono osuwanie się skarpy pęknięcia w murach i sklepieniu kościoła św. Anny. Świątynię wzmocniono, jednak problemy ponownie pojawiły się w 2009 r. Było coraz więcej pęknięć. W 2013 jedno z nich przecięło nawet północną ścianę budowli.Kościół jest częściowo remontowany. Po raz pierwszy dopiero teraz mówi się o skuciu całej elewacji budowli.

ROBOTNICY SKULI JUŻ CZĘŚĆ TYNKU:

Pracownicy przy wieży
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ep