Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Remont torów do Grodziska: tak pojadą zastępcze autobusy

Warszawa

PKP PLKSchemat komunikacji zastępczej

Rok - począwszy od września - potrwają potężne utrudnienia związane z przebudową linii kolejowej ze stołecznych Włoch do Grodziska Mazowieckiego. Znamy już plany komunikacji zastępczej. Czy autobusy dadzą radę przewieźć wszystkich?

W ciągu 12 miesięcy PKP Polskie Linie Kolejowe przebudują przystanki, tory i sieć trakcyjną na linii nr 447. Remont ruszy we wrześniu, a pasażerowie z zachodniej części aglomeracji będą musieli się przesiąść do autobusów.

Kolejarze wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego przygotowali projekt organizacji autobusowej komunikacji zastępczej.

- Na trzon będzie składało się pięć linii autobusowych dedykowanych mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego, Pruszkowa, Milanówka, Brwinowa i Piastowa. Połączenia zapewnią nie tylko przejazd do Warszawy ale także umożliwią komunikację między miastami leżącymi wzdłuż linii kolejowej - zapowiada ZTM.

Linia ZG (Warszawa – Grodzisk Mazowiecki)

Jej kursy zaplanowano co 15 minut a w dni świąteczne – co 30. 12-metrowe autobusy przejeżdżać mają w pobliżu przystanków kolejowych.

Linia ZG
PKP PLK

Linia ZM (Milanówek – Grodzisk Mazowiecki)

Wahadłowe kursy w dni robocze, w porach szczytu co 15 minut, mają umożliwić łatwiejszą przesiadkę pasażerów do pociągu w Grodzisku Mazowieckim. Linię także obsłużą 12-metrowe autobusy.

Linia ZM
PKP PLK

Linia ZB (Brwinów – Warszawa)

Będzie to przyśpieszone połączenie. Kursy zaplanowano co 10 minut w szczyci, co 15 przez resztę dnia i 30 pół godziny w dni wolne.

Jak informuje ZTM, w godzinach popołudniowych, w dni robocze co drugi kurs w kierunku Brwinowa będzie kierowany na obwodnicę Warszawy (drogę ekspresową S2) i autostradę A2.

Linia ZB
PKP PLK

Linia ZP (Pruszków – Warszawa)

Z Pruszkowa do stolicy kursy także będą przyśpieszone. W godzinach szczytu komunikacyjnego pasażerowie będą mogli liczyć na odjazdy co 8 minut, a w pozostałych i w dni wolne - co 15 minut.

W przypadku realizacji kursów autobusami 12-metrowymi, częstotliwość w szczycie będzie zwiększona. Planowane jest także wprowadzenie na tę trasę autobusów 18-metrowych.

ZTM uzależnia ich ostateczną długość od rozstrzygnięcia przetargu.

Linia ZP
PKP PLK

717 z Piastowa wzmocniona

Dodatkowo, istniejąca linia 717 z Piastowa do Warszawy zostanie wzmocniona. W szczycie autobusy będą odjeżdżały co 10 minut. W pozostałych godzinach i w dni wolne od pracy – co 15 minut. Na trasę wyjadą 18 i 12-metrowe pojazdy.

Natomiast 20 autobusów przegubowych zapewni połączenia z Ursusa i Włoch do centrum miasta. - Wybór linii przewidzianych do wzmocnienia będzie wynikał z możliwości prowadzenia ruchu lokalnymi ulicami w pobliżu modernizowanej linii kolejowej - informuje ZTM.

WKD alternatywą

Alternatywą dla pasażerów linii grodziskiej będą przejazdy Warszawską Koleją Dojazdową. Ponadto, bezpośredni dojazd do Warszawy z Grodziska Mazowieckiego bez postojów na stacjach i przystankach pośrednich, zapewnią pociągi Kolei Mazowieckich ze Skierniewic i Żyrardowa. Na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie możliwe będą sprawne przesiadki z autobusów zastępczych do pociągów SKM, KM i WKD.

Remont za 285 mln złotych

W czasie modernizacji linii 447 kolejarze przebudują: 22 km linii kolejowej (łącznie 43 km torów), 22 km sieci trakcyjnej, 7 mostów i wiaduktów, 5 przejść podziemnych oraz zbudują dwa nowe, zamontują 15 nowych rozjazdów. W Pruszkowie powstanie tunel drogowy,6 stacji i przystanków przejdzie remont, a w Parzniewie (gmina Brwinów) powstanie nowy przystanek. Wszystkie obiekty zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj także o utrudnieniach związanych z przebudową linii obwodowej PKP:

Kolejarze rozbiorą wiadukt nad KasprzakaLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

skw/r