Remont szkoły w środku roku. Nie chcą z Młocin na Wrzeciono

Spór wokół remontu SP77
Spór wokół remontu SP77
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Spór wokół remontu SP77Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

W środku roku, kilkanaście miesięcy chcą zamknąć szkołę i zrobić remont. Jest niezbędny, bo budynek się sypie, ale rodzice nie chcą przenosić dzieci do innych placówek i zapowiadają, że po prostu nie poślą ich na lekcje. Czas ucieka, a sanepid grozi zamknięciem sal.

To, że remont jest potrzebny, widać już z zewnątrz. Stara, sypiąca się elewacja straszy przechodniów ulicy Samogłoski. W środku jest niewiele lepiej: popękane ściany, uszkodzone sufity, zniszczone podłogi oraz stare grzejniki i instalacje. Podstawówka numer 77 nie była remontowana od 20 lat i jest w takim stanie, że sanepid grozi jej zamknięciem.

Fatalne warunki nie przeszkadzają w nauce - uczniowie SP 77 osiągają jedne z najlepszych wyników na egzaminie szóstoklasisty w Warszawie, a szkoła zajęła pierwsze miejsce w w rankingu warszawskich podstawówek, przygotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

"Miał być w wakacje"

Nic dziwnego, że rodzice nie palą się do przenosin. Tym bardziej, że uczniowie mają zostać podzieleni między kilka innych szkół na Bielanach, a prace mają potrwać ponad rok. - Ten remont był planowany dużo wcześniej, ale z roku na rok był przekładany. Miał być w wakacje 2016, ale się nie odbył - przypomina Małgorzata Maślanka, mama jednego z uczniów.

Według rodziców, wcześniej nie było też mowy o przenoszeniu dzieci. Dopiero we wrześniu poinformowano ich, że część klas ma mieć zajęcia na pobliskim kampusie UKSW. Na to rodzice zgodzili się bez problemu, bo uczelnia znajduje się po drugiej stronie ulicy. Gdy zaczął się rok szkolny, okazało się, że przygotowane przez uczelnie sale nie nadają się do prowadzenia lekcji. Po dwóch dniach zostały... zamknięte przez sanepid z powodu zapachu farby, który pozostał po malowaniu.

Uczniowie wrócili więc do swojej szkoły. W październiku rodzice poznali nowy pomysł - tym razem dzieci mają uczyć się w trzech różnych szkołach. Połowa ma trafić do oddalonego o dwa kilometry gimnazjum na Wrzecionie, kilka klas - na UKSW, a reszta ma uczyć się w swojej szkole, na jednym piętrze.

Ta decyzja wywołała oburzenie. - A co jeśli ktoś ma kilka dzieci w różnym wieku? - pytają rodzice.

Nie są też zachwyceni okolicą, do której mają się przenieść dzieci. - Wrzeciono to nie są Młociny. Tu jest osiedle domków jednorodzinnych, jest spokojnie, cicho, to jest zupełnie inna specyfika szkoły. Pan burmistrz mówił, że nawet jeśli się nie uda wszystkich dzieci utrzymać tutaj, to że utrzymamy się na Młocinach - oburza się Jacek Jeżewski z rady rodziców.

Dzielnica: przeniesienie jest konieczne

Burmistrz Bielan Tomasz Mencina twierdzi dziś, że remont prowadzony jest zgodnie harmonogramem i że nigdy nie obiecywał, że odbędzie się w wakacje. Według niego, nie da się przeprowadzić tak dużego zakresu prac bez przenoszenia dzieci, bo koniecznie będzie zamknięcie jednego z dwóch pięter. Wymiana podłogi i tynków zablokuje korytarze, więc uczniowie nie mogliby korzystać z całego budynku. A jedyną bielańską szkołą, która pomieści tyle osób, jest gimnazjum numer 75.

- We wszystkich salach będą wymienione podłogi, tynki, ściany będą malowane. Będzie wymieniona instalacja grzewcza, instalacja oświetleniowa, drzwi oraz okna - dodaje Kink.

- To nie jest zła szkoła, wygrywa w wielu konkursach, zarówno na szczeblu dzielnicowym jak i miejskim. Ma wiele certyfikatów - podkreśla Małgorzata Kink, rzecznik prasowy Bielan. Jak zapewnia dzielnica, dzieci będą dowożone, a organizacją tego zajmie się dyrekcja szkoły. Koszty pokryje urząd dzielnicy.

Remont w trzy miesiące?

Rodziców to nie przekonuje. - Burmistrz i urzędnicy uważają, że tego remontu nie da się zrobić w wakacje. Bo to nie ma być sam remont, tylko przebudowa! - oburza się Jacek Jeżewski. I dodaje: - Widzieliśmy plany, wynika z nich że odnowienie pierwszego piętra zajmie półtora miesiąca, a parteru drugie tyle. Gdyby nie przebudowa, remont zakończyłby się w marcu.

Rzeczywiście, według planów, nad salą gimnastyczną dobudowane mają zostać dwie sale. Rodzice oburzają się tym bardziej, że nadbudowa nie poprawi sytuacji ich dzieci - ma się w niej znaleźć przedszkole. W dodatku dzielnica już planuje... kolejną przebudowę.

- Nie ma sensu dobudowywać dwóch sal, skoro mamy mieć rozbudowaną szkołę w najbliższych latach. Po co przenosić dzieci teraz na kilkanaście miesięcy, skoro niedługo sytuacja się powtórzy? - złości się Jeżewski.

Winne procedury

Dzielnica nie widzi problemu. - Nadbudowa oraz remont będą prowadzone jednocześnie i nie wydłużą czasu prac - zapewnia rzecznik dzielnicy. I potwierdza plany dużej rozbudowy w kolejnych latach.

Czemu nie można poczekać z nadbudową do tego czasu? Dzielnica tłumaczy, że straciłaby pieniądze które przyznało miasto. Trzeba by wnioskować od nowa także o środki na remont, a to potrwałoby kolejnych kilkanaście miesięcy. Tymczasem sanepid zalecił, by remont wykonać do końca 2017 roku. Inaczej szkole grozi zamknięcie.

- W lipcu ogłosiliśmy przetarg, a 24 sierpnia br. podpisaliśmy umowę. Prace będą prowadzone w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Obecnie trwa projektowanie. Wykonawca ma na to czas do 5 listopada. Cały remont potrwa do 10 listopada 2017 roku - podsumowuje Kink.

Mateusz Dolak

Pozostałe wiadomości

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

W chwili wybuchu granatnika w gabinecie ówczesnego komendanta policji generała Jarosława Szymczyka nie było innych osób. To nowe ustalenia śledczych po incydencie z grudnia 2022 roku. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Nowe fakty w sprawie wybuchu granatnika w Komendzie Głównej Policji

Źródło:
RMF RM, tvnwarszawa.pl

Kierująca peugeotem uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania. Do zdarzenia doszło na ulicy Broniewskiego. Policja poinformowała o jednej poszkodowanej osobie.

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Uderzyła w bok karetki, która jechała do wezwania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cztery samochody osobowe zderzyły się na trasie S8 przed węzłem Konotopa. Policja przekazała, że nikomu nic się nie stało. Są jednak utrudnienia w kierunku Poznania.

Zderzenie czterech aut na S8

Zderzenie czterech aut na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

- Wspominamy walki, śmierć, również ogromną, bardzo żywiołową, różnorodną społeczność żydowską, która mieszkała w Warszawie przez wieki - mówiła w programie "Wstajesz i wiesz" dr Justyna Majewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego, zaznaczając, że każda rocznica obchodów powstania w getcie warszawskim jest bardzo ważna.

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

"Bojowcy dzięki swoim czujkom wiedzieli, że coś się wokół murów dzieje i byli przygotowani"

Źródło:
TVN24

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w "Faktach" TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl