Remont Starówki z pomocą Norwegów

Warszawa

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Przy planach modernizacji stołecznej Starówki Warszawa dostała wsparcie z Norwegii. W ramach wymiany wiedzy i doświadczeń specjaliści ze Skandynawii podpowiadali, jak zagospodarować nawierzchnię, żeby była przyjazna dla niepełnosprawnych.

Specjaliści z biura konserwatora zabytków pojechali do norweskiego Bergen, z kolei stamtąd przyjechali eksperci, żeby przyjrzeć się stołecznym rozwiązaniom.

Ścięty kamień

W stolicy pod lupę wzięli plac Bankowy i Starówkę, której nawierzchnia ma przejść remont w ciągu najbliższych lat. - Powstały pewne pomysły, jak można ułatwić osobom niepełnosprawnym poruszanie po zabytkowym fragmencie miasta - wyjaśnia Anna Naruszewicz z biura konserwatora zabytków. - Skonfrontowaliśmy je z osobami niepełnosprawnymi. Niektóre z nich się spodobały - dodaje.

Jedna z idei, to stworzenie na bruku ścieżek ze ściętego kamienia. - Chodzi o pewne fragmenty, po których łatwiej mogłyby poruszać się osoby na wózkach, niewidomi, ale nawet łatwiej byłoby chodzić kobietom w szpilkach - zaznacza Naruszewicz.

Czas na remont

Jak mówi, były też pomysły, które nie zostały zaakceptowane. - Ale i tak w ostateczności okazały się przydatne - mówi Naruszewicz. - Norwegowie zaproponowali szklane rampy i przedstawili wizualizacje. Dzięki temu zobaczyliśmy, że takie rozwiązanie na Starówce się nie sprawdzi, bo tam są za wąskie chodniki - dodaje.

Teraz biuro stołecznego konserwatora będzie się starało, żeby część zaproponowanych rozwiązań przez Norwegów weszło w życie.

Pokaż przykład

Projekt "Przełamywanie Barier. Wymiana wiedzy i doświadczeń ekspertów z dziedziny ochrony dziedzictwa kulturowego w zakresie adaptacji obiektów zabytkowych dla potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany był ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Chcielibyśmy też, żeby osoby, które znają nowe rozwiązania o wysokich walorach estetycznych, przesyłały nam je. Chodzi o takie, które byłyby inspiracją dla projektantów i wskazywałby akceptowane przez służby konserwatorskie rozwiązania – wyjaśnia Naruszewicz.

Później miałby z nich powstać katalog najlepszych rozwiązań w dziedzinie zagospodarowywania zabytkowej przestrzeni pod kątem osób niepełnosprawnych. Swoje propozycje, nie tylko z Warszawy, można przesyłać na adres:

przelamywaniebarier@um.warszawa.pl

ran//par