Remont staromiejskich uliczek. "To dewastowanie zabytku"

Remont uliczek Starówki
Remont uliczek Starówki
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plRemont uliczek Starówki

Kolejne uliczki na Starym Mieście nabierają nowego wyglądu. Na Piwnej i Szerokim Dunaju robotnicy przekładają kostkę oraz wyznaczają specjalny pas dla niepełnosprawnych. To ostatnie rozwiązanie nie wszystkim przypadło do gustu.

- To, co uczyniono na ulicy Piwnej jest jawnym dewastowaniem zabytku – pisze na warszawa@tvn.pl Pan Robert.

Chodzi o pas, po którym będą mogli poruszać się niepełnosprawni na wózkach. Internauta denerwuje się, że w tym miejscu zniknął zabytkowy bruk. Twierdzi również, że z pasów nie będą korzystać niepełnosprawni, bo wystarczy im do tego układane na nowo chodniki. - Są układane z porfiru i mają gładką powierzchnię – zwraca uwagę pan Robert.

- Ulica w tej chwili wygląda jakby ktoś specjalnie ją oszpecił i to za pieniądze z budżetu, czyli nas wszystkich. Bywałem w różnych miejsca, gdzie starówki miast są pielęgnowane. Niedopuszczalne jest, aby zarządcy, konserwator, którzy mają stać na straży dziedzictwa i historycznego znaczenia miejsca pozwolili tak oszpecić tą piękną ulicę. Odtworzoną pieczołowicie podczas odbudowy Starówki – pisze nasz czytelnik.

Rozkopią Rynek Starego Miasta

W tym roku wyremontowane mają być nawierzchnie ul. Piwnej, Szeroki Dunaj oraz Rynku Starego Miasta. Jak informuje ratusz, z chodników znikną betonowe płyty i zastąpi je porfir. Przejścia na skrzyżowaniach ulic zostaną obniżone do niemal zera, aby ułatwić osobom z niepełnosprawnością ruchową, zjazd lub zejście z chodnika na jezdnię. Dodatkowo na ulicach o wyjątkowo niedogodnej nawierzchni takie jak Piwna czy pl. Zamkowy i dziedziniec trójkątny, wykonana zostanie w jezdni przy jednym z krawężników, ścieżka z gładką powierzchnią.

W zeszłym roku zakończono remont nawierzchni ulic Nowomiejskiej i Krzywe Koło. W trakcie remontu odtworzono nawierzchnie jezdni obu ulic z istniejącej kostki kamiennej oraz wykonano nowe chodniki z płyt porfirowych.

W roku 2014 miasto planuje z kolei remont ul. Jezuickiej, Kanonii, Dziekaniej, Świętojańskiej, gdzie zostaną zainstalowane lampy gazowe. Szczegółowy harmonogram powstanie jesienią tego roku.

bf/par

Starówka się zmienia – jednym z przykładów są piwnice staromiejskie przy ulicy Brzozowej, gdzie można zobaczyć jak wyglądało zniszczone i odbudowywane Stare Miasto:

Zobacz piwnice przy Brzozowej
Zobacz piwnice przy BrzozowejTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

bf//par

Pozostałe wiadomości