Remont przy Dworcu Zachodnim. Utrudnienia dla pieszych

Najnowsze

Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plRemontują przejście przy dworcu

Drogowcy rozpoczęli remont przejścia dla pieszych przy Dworcu Zachodnim, pod Al. Jerozolimskimi. Tunel zostanie odnowiony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do grudnia piesi muszą jednak liczyć się z utrudnieniami.

Remontowany tunel łączy dworzec kolejowy i autobusowy z przystankami komunikacji miejskiej oraz Parkiem Zachodnim. Pierwsze prace ruszyły w czwartek około godziny 21.00.

Drogowcy mają zamiar wyremontować ściany tunelu i klatek schodowych. Będą wykonane z kamienia.

"Na podłodze pojawią się też płyty kamienne, a schody prowadzące do przejścia zostaną zrobione z bloków kamiennych" – zapowiadają na swojej stronie internetowej.

Ważnym elementem nowego przejścia będą specjalne pochylnie, które mają ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Ponadto pojawi się nowe odwodnienie tunelu i oświetlenie LED-owe.

Przesunęli przystanek autobusowy

Prace drogowców zostały podzielone na kilka etapów. Pierwszy będzie trwał przez okres wakacyjny. W tym czasie piesi muszą liczyć się z szeregiem utrudnień. Przede wszystkim wygrodzono zewnętrzny pas ruchu w rejonie przejścia, po południowej i północnej stronie. O kilkadziesiąt metrów przesunięty został również przystanek autobusowy w kierunku centrum.

"Prosimy o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie. Co ważne: podczas prac zachowana zostanie możliwość przejścia tunelem" – informuje ZDM.

Jednocześnie drogowcy przypominają kierowcom, że w tym samym rejonie prowadzone są prace związane z budową kompleksu biurowego. "To powoduje utrudnienia w ruchu w rejonie wjazdu z Al. Jerozolimskich na drogę serwisową/dojazdową do dworca oraz na samej drodze serwisowej" – ostrzegają.

Szklana kopuła

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu na Dworcu Zachodnim otwarto dodatkowy budynek, który ma ułatwić komunikację osobom podróżującym z takich dzielnic jak Ochota, Włochy czy Mokotów. Obiekt ma ok. 1300 mkw powierzchni i zlokalizowany jest bezpośrednio przy Alejach Jerozolimskich.

Najbardziej charakterystycznymi elementami nowego budynku są znajdująca się nad głównym wejściem szklana kopuła o powierzchni 500 mkw. oraz wysoka na 20 metrów wieża zegarowa z tarczą o średnicy 3,5 metra.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Nowy dworzec już otwartyArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

kw/mś