Remont bulwarów najwcześniej we wrześniu?


Nie po Euro 2012, a najwcześniej pod koniec lata, ruszy modernizacja lewobrzeżnych bulwarów wiślanych, które swoimi atrakcjami mają przyciągać warszawiaków i turystów. Wprawdzie wybór wykonawcy prac wchodzi w decydującą fazę, ale liczne zapytania i ewentualne protesty mogą wartą około 120 mln złotych inwestycję jeszcze opóźnić.

Najpierw była mowa o wiośnie, później urzędnicy wspominali o wczesnym lecie - teraz gruntowny remont bulwarów wiślanych po lewej stronie rzeki znów oddala się w czasie. Długie i szczegółowe procedury, a także duże zainteresowanie tak prestiżową inwestycją robią swoje.

Najbardziej doświadczeni

Od marca składano wnioski, później przyszedł czas na ich uzupełnianie, a na końcu doszło do oceny. Zgłosiło się 15 chętnych, ale urzędnicy zbili tę liczbę do 10. - Wybraliśmy firmy i konsorcja, które wykazały się największym doświadczeniem w zakresie robót hydrotechnicznych - wyjaśnia Marek Piwowarski, pełnomocnik prezydent miasta ds. Wisły. - Oczywiście musieli wykazać się także między innymi doświadczeniem w pracach wodociągowych, kanalizacyjnych czy nawet stoczniowych – dodaje.

Wszystko po to, żeby około dwukilometrowy odcinek od ul. Boleść do Tamki doprowadzić do sensownego stanu. Zostanie podzielony na trzy strefy: rozrywki, kultury i edukacji. Tuż przy Centrum Nauki Kopernik znajdzie się park żywej rzeki – na schodach graniczących z Wisłą będzie można usiąść wśród naturalnej roślinności, niedaleko będziemy mieli do dyspozycję plażę, a na wysokości Mariensztatu powstaną pawilony, natomiast przy Podzamczu pływające przystanie. Przejścia podziemne na wysokości Grodzkiej i Boleść zostaną zmodernizowane. Nowe pojawi się na wysokości Bednarskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH

Sierpień na przygotowania

Jednak na rozpoczęcie prac poczekamy przynajmniej trzy miesiące. Wybór zwycięzcy nastąpi najwcześniej pod koniec lipca. - Całą dziesiątkę zaprosiliśmy do złożenia ofert. Dopiero na tym etapie będą mogli się szczegółowo zapoznać z dokumentacją techniczną, która jest bardzo obszerna - wyjaśnia Piwowarski.

Czas na składanie ofert cenowych mają do 16 lipca, ale urzędnicy nie wykluczają, że i ta data się przesunie, jeżeli zostaną "zalani" szczegółowymi pytaniami o kosztorys. - Spodziewamy się wielu pytań, bo to nie jest łatwe zadanie - zaznacza Piwowarski.

Jeżeli poznamy zwycięzcę jeszcze w lipcu (kryterium jest cena), a żaden jego konkurent nie zdecyduje się złożyć skarg na wybór, to prace rozpoczną się najpóźniej we wrześniu. Sierpień, to będzie czas na wydanie odpowiednich pozwoleń i uzgodnienia dotyczące prowadzenia prac.

FINAŁOWA DZIESIĄTKA:

Mostostal Warszawa

Hydrobudowa Gdańsk S.A.

Konsorcjum, którego liderem jest firma Karmar

Budimex S.A.

Energopol Szczecin

Strabag

Skanska

Mosty S.A.

Warbud

Bilfinger Berger

TAK WYGLĄDA MAKIETA NOWYCH BULWARÓW:

Makieta bulwaru
Makieta bulwaruDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

ran

Źródło zdjęcia głównego: RS Architektura

Pozostałe wiadomości