Najnowsze

Relikty letniego pałacu Sobieskiego odkryte na Marymoncie

Najnowsze


Archeolodzy prowadzący badania na terenie parafii przy ul. Gdańskiej na Marymoncie odkryli fragment pałacu letniego wybudowanego na zlecenie króla Jana III Sobieskiego. Wśród znalezisk znalazły się także monety, fragmenty ceramiki oraz zabytki metalowe.

Badania archeologiczne na Żoliborzu przy ulicy Gdańskiej prowadzone są na terenie parafii Matki Bożej Królowej Polski. Podczas prac budowlanych odkryto pozostałości dawnej architektury i mniejsze skarby. Wykonano także wstępne badania nieinwazyjne wzgórza otaczającego kościół.

Narożnik pałacu, mury, monety

- Analiza wyników dotychczasowych niezakończonych jeszcze badań wskazuje, że odkryty został narożnik dolnego tarasu pałacu letniego należącego do kolejnych władców Polski: Jana III Sobieskiego, Augusta II i Augusta III – informuje kierujący pracami archeologów Michał Grabowski.

- Pozyskano także niewielki zbór ruchomych zabytków archeologicznych: kilka monet, fragmenty ceramiki oraz zabytki metalowe. Znajdują się one w konserwacji. Odkryto także fragmenty murów oraz prawdopodobnie korytarzy z różnych okresów funkcjonowania założenia (w tym z ostatniej wojny) - dodaje.

Archeolodzy będą kontynuować badania do końca roku. W planach jest przeprowadzenie nieinwazyjnych prac badawczych całego wzgórza i wewnątrz kościoła.

Letni pałacyk władców

Pałac marymoncki powstał w latach 1691 – 1696. Zaprojektowany przez Tylmana z Gameren z inicjatywy Jana III Sobieskiego. Budowlę nazwano Marie Mont (góra Marii), spolszczono potem na Marymont.

- Ten malowniczy, położony wśród starych dębów, niewielki pałac, był rozciągającą się na wysokiej skarpie wiślanej, piętrową, centralnie położoną na planie kwadratu budowlą, nakrytą dachem namiotowym z ozdobną banią. Pałac marymoncki, służący prywatnej stronie życia rodziny królewskiej, pełnił zarazem funkcję pawilonu myśliwskiego Jana III Sobieskiego. To tu król przyjmował posłów cesarskich proszących o pomoc przeciwko nawale tureckiej - przypomina historię budowli Michał Grabowski.

- W 1727 r. rezydencję odkupił od Sobieskich August II Mocny, który dokonał gruntownej przebudowy zakładając na Marymoncie zwierzyniec. Zarówno August II, jak i jego syn – August III – spędzali tu czas traktując Marymont jako pałac myśliwski w czasie organizowanych polowań w Lesie Bielańskim i w Puszczy Kampinoskiej – opisuje archeolog. W czasie istnienia Księstwa Warszawskiego z inicjatywy Stanisława Staszica na Marymoncie powstał Instytut Agronomiczny. Po powstaniu styczniowym teren przejęło wojsko rosyjskie, a w II RP stał się kaplicą.

Niedawno podczas remontu kamienicy w Śródmieściu odkryto przedwojenne zdobienia:

Przedwojenne zdobienia w kamienicy przy Śniadeckich (lipiec 2016)
Przedwojenne zdobienia w kamienicy przy Śniadeckich (lipiec 2016)Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

skw/b

Źródło zdjęcia głównego: Michał Grabowski, Katarzyna Watoła

Pozostałe wiadomości