Najnowsze

Rekordowy przemyt kokainy. 47,5 kg w walizkach

Najnowsze


47,5 kg kokainy o czarnorynkowej wartości 9,5 mln zł znaleziono na warszawskim Lotnisku Chopina w bagażu trojga Polaków wracających z Dominikany. To największy przemyt przechwycony przez celników w lotniczym ruchu pasażerskim. Przemytnicy trafili do aresztu. Celnicy z lotniska na Okęciu zatrzymali troje podróżnych w sobotę. Młodzi Polacy w wieku 21 - 25 latwracali z Dominikany do Warszawy bezpośrednim lotem. W ich bagażu znaleziono 47,5 kilograma kokainy. - Były to trzy plastikowe walizki. Kokaina była zapakowana w foliowe torebki owinięte ściśle taśmą – poinformował rzecznik Izby Celnej w Warszawie Piotr Tałałaj.

Jak dodał, jest to największy przemyt przechwycony przez celników w lotniczym ruchu pasażerskim.

Grozi im 15 lat więzienia

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Jak poinformował jej rzecznik prok. Dariusz Ślepokura, zatrzymanym - Oskarowi B., Monice S. i Kamilowi S. - śledczy postawili już zarzut przemytu znacznej ilości środków odurzających, za co grozi im od trzech do 15 lat więzienia oraz grzywna. W poniedziałek sąd aresztował troje podejrzanych na trzy miesiące. Jak wyjaśnił Tałałaj, funkcjonariusze byli zaskoczeni sposobem przemytu, który nazwali zuchwałym.

- Zazwyczaj w ruchu lotniczym narkotyki są dobrze schowane - np. w podwójnym dnie bagażu, zabawkach, urządzeniach elektronicznych, żywności, instrumentach muzycznych, książkach czy odzieży. Tym razem nie było to specjalnie poukrywane - powiedział rzecznik Izby Celnej. Jak dodał, przeciętny przemyt lotniskowy waha się od kilku gramów do kilku kilogramów. Z kolei w przypadku przemytu połkniętych narkotyków rekord Lotniska Chopina to nieco ponad 2,1 kilograma. Myśleli, że to torebki z kawą

Po prześwietleniu walizek celnicy myśleli, że w środku są torebki z kawą, dopiero po otworzeniu walizek i rozcięciu pierwszej paczki okazało się, że wysypuje się z niej biały proszek. - Nie wiem, na co ci ludzie liczyli, przewożac na raz taką ilość narkotyków - powiedział Tałałaj. - Rynkowa wartość tej kokainy to jest 9,5 mln zł w tzw. hurcie czarnorynkowym - dodał Tałałaj. Jak szacują celnicy, po rozrzedzeniu z ilości zatrzymanej na Okęciu można przygotować 300 - 400 tys. działek. Celnicy narkotyki i przemytników przekazali Centralnemu Biuru Śledczemu. Przemycali w deskach

W grudniu 1995 roku celnicy na Okęciu wykryli przemyt 12,5 kg kokainy. Narkotyki umieszczono w specjalnie spreparowanych deskach, stanowiących obudowę dwóch skrzyń nadesłanych z Wenezueli za pośrednictwem firmy kurierskiej.

PAP/b/roody

Piotr Tałałaj, rzecznik Izby Celnej w Warszawie
Piotr Tałałaj, rzecznik Izby Celnej w Warszawie TVN24

(zdjęcie zajawkowe justice.gov/dea)

Pozostałe wiadomości