Rekordowy mróz zapowiadany na piątek

Warszawa

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Mróz nie odpuszcza. W Warszawie w środowy poranek na termometrach można było zobaczyć 18 kresek poniżej zera. Wkrótce ma być jeszcze zimniej.

Synoptycy TVN Meteo nie pozostawiają złudzeń. Mrozy będą jeszcze większe. I to już niedługo. W nadchodzących dniach słupek rtęci będzie coraz krótszy. Najgorzej będzie w nocy z czwartku na piątek. Temperatura przy gruncie może wtedy spaść nawet do 25 stopni poniżej zera.

Przed silnymi mrozami ostrzega tez miasto. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że do najbliższego piątku do godziny 14.30 termometry mogą pokazać nawet – 24 st. Celsjusza. Ratusz przypomina, ze przy takich temperaturach nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe powinny się ubierać „na cebulkę".

W czwartek w niektórych rejonach Polski rano może być nawet -30 st. C., spodziewamy się rekordu tej zimy - informuje Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo.

W Warszawie trochę cieplej

Chwila wytchnienia przyjdzie w dzień. W środę w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą -13 stopni. Niebo będzie bezchmurne, dzięki czemu będzie można się cieszyć pięknym słońcem.

Internauci piszą o temperaturach:

We wtorek rano poprosiliśmy internautów, żeby spojrzeli na termometry i powiedzieli nam jaka jest u nich temperatura. Oto co pisali:

Wisłę pokrył tak zwany śryż

fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Więcej o tym zjawisku na tvnmeteo.pl.

Koksowniki i "mrozowe przystanki"

W związku z bardzo niskimi temperaturami na ulice Warszawy w poniedziałek wystawiono koksowniki. Jak długo warszawiacy będą się mogli przy nich grzać? - Dopóki ten rosyjski mróz będzie u nas trzymał - odpowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zobacz gdzie stoją koksowniki.

Od piątku autobusy przyspieszone zatrzymują się "na żądanie" na wszystkich przystankach.

fot. TVN24

Zobacz także film na profilu reportera 24, Piotr Tomczyka.

Bez wody

Silne mrozy oznaczają również więcej pracy dla wodociągowców. Rury pękają, awaria goni awarię, a pracownicy MPWiK mają ręce pełne roboty. Jak informował nas we wtorek o 16:00 Roman Bugaj, rzecznik MPWiK, liczba awarii nie spada. - Gdy usuniemy jedną, pojawiają się kolejne. Zaangażowane są wszystkie nasze ekipy - mówił.

Pamiętajmy o bezdomnych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, aby w związku z silnymi mrozami, jakie utrzymują się w naszym kraju, zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze. Policjanci od kilku dni patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a więc pustostany, ogródki działkowe. W tej sprawie należy dzwonić do straży miejskiej pod numer 986 lub na policję: 997 oraz 112. Służby pomagają zmarzniętym w tym trudnym czasie.

Informacje dla osób bezdomnych udzielane są przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pod bezpłatnym numerem telefonu 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod numer 987 zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

Zima to także okres zwiększonej liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Strażacy przypominają o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń grzewczych i gazowych i apelują aby do ogrzewania pomieszczeń używać wyłącznie sprzętów posiadających atesty.

WIĘCEJ O POGODZIE NA TVNMETEO.PL

TVN METEO/su//mz