Najnowsze

Rekordowy Bieg Niepodległości

Najnowsze

Tak wyglądał Bieg Niepodległości w 2017 roku
TVN24Tak wyglądał Bieg Niepodległości w 2017 roku

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) w czasie 30.03, a wśród kobiet Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) wynikiem 34.38 najszybciej pokonali w Warszawie 10-kilometrową trasę 29. Biegu Niepodległości. Wystartowało ponad 15 tysięcy osób.

Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) w czasie 30.03, a wśród kobiet Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) wynikiem 34.38 najszybciej pokonali w Warszawie 10-kilometrową trasę 29. Biegu Niepodległości. Wystartowało ponad 15 tysięcy osób.

- Dziś wszystko schodzi na drugi plan, najważniejsze jest godne uczczenie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gdy tysiące osób odśpiewało hymn narodowy, przeszły mnie ciarki, a żywa flaga stworzona z białych i czerwonych koszulek zawodników podniosła jeszcze poziom wspaniałego nastroju – podkreślił Gardzielewski, który z początkiem września zdobył w Pile tytuł mistrza Polski w półmaratonie.

Na najwyższym stopniu w Pile stanęła również Jagielska, która i w stolicy była najszybsza.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że zwycięstwem w Warszawie, w tak wyjątkowym dniu, kończę udany w sumie dla mnie sezon. Teraz czas na odpoczynek, roztrenowanie i od grudnia dwoma zajęciami dziennie rozpocznę przygotowania do przyszłorocznego sezonu – powiedziała także mistrzyni kraju na 5 km.

Biegi dzieci i młodzieży

Imprezę zainaugurował po raz trzeci Młodzieżowy Bieg o Puchar Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tak jak rok temu zwyciężyli 12-letnia Julia Zegan ze Szkoły Podstawowej nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz Krzysztof Różnicki ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach (woj. pomorskie).

Najmłodszą uczestniczką była sześcioletnia Natalia Dębska, która po raz trzeci biegła na tej trasie z ojcem Pawłem, a najmłodszym rok starszy od niej Stanisław Krawczyk (oboje z Warszawy).

W klasyfikacji drużynowej trofeum ministerstwa przypadło Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Podhorcach (woj. lubelskie).

Rozgrzewkę z uczniami, głównie z niewielkich miejscowości, jak Dubeczno, Gorzkowice, Małkinia, Mełgiew, Niedrzwica Duża, Siemonia, Sierakowice czy Wartkowice, poprowadzili, a później razem z nimi pobiegli, czołowi przed laty lekkoatleci – wicemistrz świata z 1983 roku na 3000 m z przeszkodami Bogusław Mamiński, były rekordzista Polski w maratonie (2:09.41) Antoni Niemczak i zdobywca pięciu medali mistrzostw kraju na różnych dystansach Jan Marchewka, zwycięzca pierwszego Biegu Niepodległości w Warszawie.

- Przyjechałem specjalnie, aby uczestnictwem w tych zawodach rozpocząć przygotowania do startu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Żebym miał wyzionąć ducha, to będę tak trenował, aby jak najgodniej uczcić okrągłą rocznicę, a wszystko zadedykować mojemu dziadkowi, który walczył w Legionach – powiedział mieszkający od 1990 roku w USA Niemczak.

Wyniki 29. Biegu Niepodległości - 10 km

mężczyźni

1. Arkadiusz Gardzielewski (WKS Śląsk Wrocław) 30.03

2. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) 30.30

3. Krzysztof Żebrowski (SKS Feniks Siedlce) 30.34

kobiety

1. Ewa Jagielska (LKS Ostrowianka Ostrów Maz.) 34.38

2. Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) 35.03

3. Anna Łapińska (KS Warszawianka) 36.23

PAP/kz

Pozostałe wiadomości