Rekordowe targi książki

Warszawa

| Fakty o Świecie TVN24 BiSfot. TVN Warszawa

Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych na temat frekwencji czterodniowych targów, które odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki, już wiadomo, że odwiedziło je znacznie więcej gości, niż rok temu.

Dokładne dane na temat frekwencji zwiedzających na zakończonych w niedzielę II Warszawskich Targach Książki będą znane dopiero we wtorek. Ale organizatorzy szacują, że na pewno była ona wyższa niż rok temu, kiedy imprezę odwiedziło 28, 5 tys. osób. - W piątek i sobotę sprzedawaliśmy o 50 proc. więcej biletów niż w analogicznym okresie targów rok temu - powiedział PAP Jacek Oryl, prezes firmy Murator, która organizuje WTK.

Impreza bez konkurencji

Duża frekwencja to niewątpliwie efekt wycofania się z organizacji Międzynarodowych Targów Książki Ars Polony. Po tym, jak w zaszłym roku odbyły siędwie konkurencyjne imprezy – MTK i Warszawskie Targi Książki organizowane przez Muratora, na placu boju pozostał już tylko WTK. Murator przejął niemal wszystkich polskich wystawców tradycyjnie prezentujących swoją ofertę na majowych targach, a także rozwinęły współpracę z wydawcami z zagranicy. Obok wystawców z Polski na II WTK obecni byli także przedstawiciele rynku książki z Armenii, Australii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W porównaniu z zeszłoroczną, pierwszą edycją targów, w tym roku odbywały się one na większej powierzchni 9 tys. mkw.

300 pisarzy

W targach, które odbywały się od czwartku do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki uczestniczyło 569 wystawców z 14 krajów. Wśród ponad 300 pisarzy, którzy odwiedzili targi byli m.in. Władysław Bartoszewski, Józef Hen, Hanna Krall, Barbara Kosmowska, Janusz Głowacki, Ewa Lipska, Sylwia Chutnik, Wojciech Kuczok, Jacek Dehnel, Katarzyna Grochola, Timothy Snyder, Wiktor Suworow, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman. Po raz pierwszy Warszawskie Targi Książki uczestniczyły w Nocy Muzeów. W sobotni wieczór odbyło się spotkanie z Józefem Henem oraz debata "Miłosz vs Kisiel".

PAP, mjc