Rekonstrukcja, widowisko i gra. Powstańcza sobota w stolicy

Warszawa

www.radoslaw44.plNa Woli przygotowano rekonstrukcję historyczną

Gra miejska, rekonstrukcja historyczna, spotkania z kombatantami, a także widowisko muzyczne. Sobota będzie pełna wydarzeń upamiętniających 70. rocznicę Powstania Warszawskiego.

O godzinie 10 na placu Zamkowym ruszy gra miejska "Nieznani bohaterowie". Jest inspirowana prawdziwymi historiami powstańców. Zadania będą zawieszone w "realiach" życia powstańczego w okupowanym kraju, ale uczestnicy będą też "budować" nowe miasto pełne obecnych wyzwań cywilizacyjnych, technicznych i społecznych.

Z kolei w samo południe ruszy "Twoja klisza z Powstania" (informacje o rejestracji na www.klisza.1944.pl). Na trasie znajdą się miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Poza wykonaniem dokumentacji fotograficznej liczy się także czas przebycia całej trasy i wykonanie zadań specjalnych.

Od godziny 10 do 18 dużo wydarzeń w Muzeum Narodowym. Przygotowano tam między innymi grę muzealną i wykład o losach Muzeum Narodowego w czasie Powstania.

Dzielnice dla powstańców

W sobotę warta uwagi jest również rekonstrukcja historyczna przy ulicy Młynarskiej 60. O godzinie 18:45 rozpocznie się inscenizacja "Wola 44". Upamiętni ona wydarzenia związane z krwawymi walkami toczonymi na Woli, gdzie Zgrupowanie "Radosław" znalazło się w pierwszych dniach Powstania. Po zakończeniu inscenizacji planowana jest uroczysta defilada powstańcza z udziałem grup historyczno-rekonstrukcyjnych, która zakończy się na Starym Mieście.

To nie jedyne tego dnia obchody 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego w poszczególnych dzielnicach.

We Włochach na godzinę 11 zaplanowano rozpoczęcie spotkania z kombatantami w Parku Kotańskiego przy ulicy 1 Sierpnia. Będą też pokazy grup rekonstrukcyjnych, kuchnia polowa a także śpiewanie pieśni powstańczych. Podobna impreza odbędzie się również w zespole szkół przy ulicy Bartniczej 2.

O godzinie 11 zostaną złożone wieńce przy ulicy Chmielnej 132/134 w miejscu pamięci Zgrupowania Chrobry II.

Widowisko muzyczne przy Łazienkowskiej

W samo południe w parku Żeromskiego na Żoliborzu będziemy mogli zobaczyć interaktywną dioramę, czyli specjalny rodzaj obrazu.

Na Mokotowie o 16:30 pod tablicą pamiątkową przy ulicy Rakowieckiej 61 zostaną złożone wieńce, a pół godziny później w kościele św. Andrzeja Boboli odbędzie się msza w intencji ofiar Powstania Warszawskiego.

Z kolei o godzinie 20 na Ochocie w kościele św. Jakuba przy ulicy Grójeckiej 38 odbędzie się koncert powstańczych piosenek.

Ciekawa impreza szykuje się również w Młodzieżowym domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej. O godzinie 22 rozpocznie się tam widowisko muzyczne "17.44". Jak zapowiadają organizatorzy będzie to inscenizacja fragmentów pamiętników Wilma Hosenfelda. Tłem dla tych relacji będą mało znane wydarzenia z walk powstańczych w rejonie Czerniakowa.

Tak obchody 70. rocznicy Powstania warszawskiego wyglądały w piątek 1 sierpnia:

Godzina "W" na Wiśle
Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
Marsz Mokotowa
Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

bf/ran