Rekonstrukcja i apel poległych. 95. rocznica bitwy warszawskiej

Warszawa

TVN24Tak wyglądała rekonstrukcja bitwy w ubiegłych latach

Rekonstrukcja przebiegu bitwy warszawskiej, apel poległych i złożenie kwiatów na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. w Ossowie uczczą 95. rocznicę batalii przypadającą 15 sierpnia. Historię bitwy ma również przybliżać planowane Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Obchody rozpoczną się w przeddzień rocznicy bitwy warszawskiej, 14 sierpnia wieczorem apelem poległych pod Krzyżem Ignacego Skorupki w Ossowie. Uroczystości 15 sierpnia zainauguruje przedpołudniowa modlitwa pod tym samym krzyżem. Później zaplanowano odsłonięcie popiersi ofiar katastrofy smoleńskiej gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego i Stefana Melaka oraz mszę św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowaną przez abp Henryka Hosera. Wczesnym popołudniem odbędzie się apel poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r.

- Potem rozpocznie się rekonstrukcja bitwy warszawskiej. Weźmie w niej udział ponad 100 rekonstruktorów uzbrojonych w broń z epoki, którym towarzyszyć będą efekty pirotechniczne i dźwiękowe. Później odbędą się Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich i festyn letni. Tego samego dnia na terenie Zespołu Szkół w Ossowie rekonstruktorzy zapoznają widzów z realiami linii frontu 1920 r. Będzie można przejść np. krótkie szkolenie piechoty i jazdy. W Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej będą też wyświetlane filmy historyczne - opowiadał Maksym Gołoś, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

20 mln zł na realizację budynku

Placówka została powołana przez władze gminy Wołomin, która jest też inwestorem budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej. "Pierwsza koncepcja Muzeum powstała w 2009 r. niestety przekraczała możliwości gminy, dlatego została opracowana nowa, którą zaprezentowaliśmy rok temu. W grudniu 2014 r. otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Obecnie będziemy gromadzić fundusze na budowę Muzeum, ponieważ gmina nie jest w stanie w całości pokryć jej kosztów. Na realizację budynku potrzeba 20 mln zł, natomiast kwota na wyposażenie będzie uzależniona od wyników konkursu na koncepcję wystawy stałej i ekspozycję. Liczymy, że znajdą się środki na muzeum opowiadające o tym wielkim polskim zwycięstwie" - podkreślił Gołoś.

Jak zaznaczył, Muzeum będzie przede wszystkim pokazywać wojnę polsko-bolszewicką i wysiłek narodu polskiego w utrzymaniu niepodległości. "Chcemy też przybliżać z kim walczyliśmy i kto walczył. Będzie to szeroka narracja mówiąca o społeczeństwie, kulturze materialnej, ikonografii, wydarzeniach militarnych, polityce, dyplomacji czy postaciach tamtej epoki. Będziemy się starać to pokazywać w sposób nowoczesny, poprzez multimedia. Nie będziemy też stronić od artefaktów oryginalnych, które będziemy starać się pozyskać także ze zbiorów prywatnych" - relacjonował dyrektor.

Mural wzdłuż Muzeum

Muzeum będzie się składać z trzech dużych, ułożonych w ciągu pawilonów. - Nie będą one posiadać okien, by we wnętrzu stworzyć atmosferę kinową, multimedialną, by wszystko można było odpowiednio uwydatnić za pomocą dźwięku i światła. Pawilony będą poprzedzielane świetlikami, czyli takimi strefami rekonstrukcji historycznej, stanowiącymi symboliczne spojrzenie na pole bitwy. Budynek składa się z dwóch kondygnacji, trzecia mieści się tylko nad jednym z pawilonów i znajdzie się tam kawiarnia z widokiem na pole bitwy warszawskiej - mówił Gołoś.

Na dwóch pozostałych kondygnacjach będą strefy sal wystawowych z ekspozycją stałą, głównie multimedialną. Znajdzie się tam też m.in. sala wystaw czasowych, sala kinowa i pracownia dla dzieci. Wzdłuż Muzeum powstanie mur, na którym znajdzie się historyczny mural. Przed budynkiem zaplanowano duży plac reprezentacyjny stanowiący centralne miejsce obchodów kolejnych rocznic bitwy.

"Cud nad Wisłą"

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy odbyła się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej określana mianem "Cudu nad Wisłą". Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w 2020 r.? Zobacz co na ten temat mówił Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej:

Mówi Maksym Gołoś, dyrektor muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

PAP/ło