"Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni". Wystawa o rzezi Woli

Warszawa

Muzeum WoliWystawa "Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni"

W Muzeum Woli otwarta zostanie wystawa poświęcona rzezi mieszkańców dzielnicy w czasie Powstania Warszawskiego. Zapoznać się będzie można m.in. z relacjami świadków, zeznaniami żołnierzy SS i niemieckimi fotografiami z tamtego czasu. Wystawa ma też przypomnieć, że za tragedię nikt nie odpowiedział.

Wystawa "Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni" zostanie otwarta 5 sierpnia o godz. 20.00 w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej. Będzie otwarta codziennie od wtorku do niedzieli, aż do 21 grudnia.

Relacje, zeznania, fotografie

Głównym założeniem jest spojrzenie na wolską tragedię jako na zbrodnię, za którą nikt nie został skazany. Wystawa zaprezentuje przede wszystkim akta pozyskane z niemieckiej Centrali Badania Zbrodni Narodowosocjalistycznych w Ludwigsburgu, a w nich - zeznania żołnierzy i oficerów niemieckich z lat 60. XX wieku, mówiące o ich udziale w masowych mordach.

Ekspozycję podzielono na dwie część. W pierwszej podsumowany będzie przebieg śledztwa w sprawie SS-Gruppenführera Reinefartha. Jej dopełnieniem będą relacje świadków, wizja lokalna z miejsc masowych egzekucji na Woli oraz współczesna ekspertyza historyczna i prawna. Pokazane zostaną m.in. nieznane szerzej w Polsce niemieckie fotografie dowódców SS i scen rozgrywających się na Woli.

Z kolei filozoficznym kontekstem wystawy jest reportaż Hanny Arendt „Eichmann w Jerozolimie”, opisujący proces sądowy współodpowiedzialnego za Holokaust Adolfa Eichmanna.

W drugiej części wystawa odniesie się do kontrowersji wokół powojennych losów Heinza Reinefartha – w latach 50. i 60. deputowanego do Landtagu, burmistrza Westerlandu na wyspie Sylt, szanowanego adwokata i obywatela. Jego sylwetka zaprezentowana zostanie m.in. przez pryzmat propagandowych materiałów byłej NRD – filmu „Urlop na Sylt” oraz zrealizowanych specjalnie na potrzeby wystawy wywiadów ze świadkami historii, w tym opozycjonistą z Westerlandu Ernstem-Wilhelmem Stojanem.

Na 70. rocznicę PW

Wystawa jest częścią programu obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nawiązuje do ludobójstwa, które rozpoczęło się 5 sierpnia 1944 r. i pochłonęło życie od 30 do 60 tys. (w zależności od źródeł - red.) mieszkańców dzielnicy.

Na sierpniowym otwarciu ekspozycji obecni będą m.in. aktualna burmistrz Westerlandu Petra Reiber i przewodniczący rady Sylt Peter Schnittgard.

Z kolei 6 sierpnia o godz. 18:00 w siedzibie Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej odbędzie się wykład dr. Philipp Martiego - badacza i autora książek poświęconych postaci generała Heinza Reinefartha, w tym m.in. najnowszej „Der Fall Reinefarth”.

W ramach wystawy w listopadzie planowana jest też międzynarodowa konferencja, gdzie grono prawników rozważy możliwość kwalifikacji zbrodni dokonanych na Woli jako zbrodni przeciwko ludzkości.

Na ulicy Młynarskiej odbyła się rekonstrukcja walk:

Rekonstrukcja na Woli
TVN24

jsy/r