Najnowsze

Regulamin Ogrodu Krasińskich w sądzie. Sprawdzą zakaz wprowadzania psów

Najnowsze

Ogród Krasińskich
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plOgród Krasińskich

Sąd administracyjny zajmie się skargą na zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Krasińskich, złożoną przez jednego z mieszkańców. Śródmiejscy urzędnicy zdecydowali tymczasem, że w połowie roku powiększony zostanie istniejący tuż obok wybieg dla czworonogów.

Wraz z oddaniem zmodernizowanego Ogrodu Krasińskich mieszkańcom, pojawił się psi problem. Zarząd Terenów Publicznych, który opiekuje się parkiem, alarmował, że czworonogi "podsikiwały" rośliny, które trzeba było wymieniać. Decyzją Rady Warszawy wprowadzono regulamin, który zakazuje wprowadzania psów do parku.

Skarga na zakaz

Nie wszystkim się to spodobało. - W ubiegłym roku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złożone zostały trzy skargi na uchwałę rady - potwierdza Arkadiusz Łapkiewicz, pełniący obowiązki dyrektora ZTP.

I dodaje, że sprawę w imieniu miasta prowadzi biuro prawne ratusza. - Z informacji tego biura wynika, że dwie z trzech skarg zostały faktycznie wycofane, bo skarżący nie uiścili wymaganego wpisu sądowego w wysokości 300 zotych - tłumaczy Łapkiewicz. - Trzecia skarga oczekuje na ustalenie terminu sądowego. Dotyczy bezpośrednio zakazu wprowadzania psów do Ogrodu Krasińskich - dodaje.

Skargę złożyła osoba prywatna. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się rozprawa. - Sprawa oczekuje na wyznaczenie terminu - usłyszeliśmy we wtorek w biurze prasowym WSA.

Wybieg z psimi pisuarami

Właściciele psów nie mogą wprowadzać czworonogów do ogrodu, ale mają do dyspozycji wybieg, który powstał niedaleko – tuż przy budynku Arsenału. Ma około 2 tys. mkw., a już niebawem może się powiększyć.

- Ze względu na dużą popularność w styczniu o powiększenie wybiegu zwróciła się do ZTP, na wniosek mieszkańców, rada osiedla Muranów – zaznacza Łapkiewicz.

- Wybieg ma być powiększony o około 1000 metrów, ogrodzony i wyposażony w ławki, kosze na śmieci, kosze na psie odchody jak również w tzw. psie pisuary – dodaje.

Oba wybiegi będą miały niezależne wejścia, ale będą połączone furtką. ZTP zapewnia, że pozwoli to na równoczesne korzystanie z wybiegu osobom, których psy za sobą nie przepadają, a także, w przypadku czasowego zamknięcia jednej z części, na odbudowanie murawy, która ulega zniszczeniu. - Powiększenie wybiegu nie wiąże się z usuwaniem jakichkolwiek drzew – zaznacza Łapkiewicz.

Otwarcie w czerwcu

Czy ZTP nie obawia się, że sąd uchyli zakaz wprowadzania psów do ogrodu i wybiegi będą stały puste? - Nie sądzimy, by jakiekolwiek rozstrzygnięcia dotyczące regulaminu wpłynęły na frekwencję użytkowników wybiegu. Plany rozbudowy wynikają wyłącznie z rosnącego zainteresowania. Psia frekwencja świadczy o potrzebie takiego miejsca – przekonuje urzędnik.

Planowany termin otwarcia rozbudowanego wybiegu to czerwiec 2015 r. Szacunkowy koszt inwestycji to około 56 tys. złotych brutto.

TAK WYGLĄDA DZIAŁAJĄCY WYBIEG DLA PSÓW PRZY OGRODZIE:

Właściciele czworonogów nie czekają na oficjalne otwarcie wybiegu
Właściciele czworonogów nie czekają na oficjalne otwarcie wybieguLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

ran/b

Pozostałe wiadomości