"Referenda w sprawie metropolii są teraz bezprzedmiotowe"

Warszawa

"Te referenda nie mają sensu"TVN24
wideo 2/4

- W tej chwili wydaje się, że referenda w sprawie metropolii warszawskiej są bezprzedmiotowe - stwierdził w piątek poseł PiS Jacek Sasin. Chwilę wcześniej ogłosił, że przygotowywany przez niego projekt ustawy zostaje wycofany.

Pytany o zapowiedziane już referenda Jacek Sasin odpowiedział, że nie wie, jakie wyniki by przyniosłyby. Ich organizację uznał jednak za pozbawioną sensu.

- W tej chwili wydaje się, że one są całkowicie bezprzedmiotowe, w momencie, kiedy nie ma się do czego w tych referendach odnosić - ocenił.

Poseł PiS odniósł się też do wyniku głosowania w Legionowie. - Ten wynik - powtórzę to ponownie - został skrajnie wypaczony przez kłamliwą kampanię referendalną, którą prowadził samorząd legionowski przy wsparciu PO - dodał Sasin.

W referendum, dotyczącym propozycji włączenia do metropolii warszawskiej w Legionowie, zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

"Wojewoda może uchylić"

Jednak przedstawiciele gmin tak szybko z referendum nie zrezygnują. - Na pewno nie podejmiemy tej decyzji od ręki. Musimy się zastanowić, ponieważ za chwilę może okazać się, że pojawi się nowy projekt - powiedział nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. - Podejrzewamy też, że w takim wypadku wojewoda może uchylić naszą uchwałę, ponieważ będzie bezprzedmiotowa - przyznał.

Podobnego zdania jest zastępca prezydenta Pruszkowa Andrzej Kurzela. - To wymaga głębszego zastanowienia. Weszliśmy we współpracę z innymi gminami, a teraz projekt złej ustawy został wycofany – zauważył Kurzela.

- Pytanie czy pomysł już nie wróci do Sejmu? A jeżeli wróci, to być może pytanie jest wciąż aktualne? Musimy zapytać posłów, poznać temat, ale jedno jest pewne - społeczny opór może nawet tych najtwardszych zmiękczyć. Uważam dzisiejszy dzień za dzień sukcesu – podsumował.

19 gmin zatwierdziło referenda

Jeszcze w piątek informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, że już 19 gmin podjęło uchwały w sprawie referendum.

Radni Karczewa i Pruszkowa zdecydowali czwartek, że referenda odbędą się tam 4 czerwca. Tego samego dnia do urn mieli pójść mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego, Błonia, Brwinowa, Izabelina, Józefowa, Michałowic, Milanówka, Ożarowa Mazowieckiego, Piaseczna, Podkowy Leśnej, Starych Babic, Wiązowny, Wieliszewa.

14 maja głosowanie organizuje Nieporęt, a 28 maja - Konstancin-Jeziorna. 11 czerwca na temat powstania metropolii warszawskiej wypowiedzą się mieszkańcy Piastowa. Z kolei w Lesznowoli głosowanie zaplanowano na 11 czerwca.

PAP/kz/b/jb

Gdzie odbędą się referenda w sprawie metropolii?
TVN24