Recykling choinek. Zmienią się w zieloną energię

Warszawa

archiwum TVNChoinki po świętach trafią do recyklingu

Żywe choinki wyrzucone po świętach na śmietnik mogą zmienić się w ekologiczne paliwo. Miasto piąty raz przeprowadzi recyklingową akcję "Ciepło z natury".

Wszystkie drzewka, które mieszkańcy zostawią w altankach śmietnikowych lub miejscach wyznaczonych na odpady wielkogabarytowe, zostaną wykorzystane przez miasto jako zielona energia wykorzystywana do ogrzewania domów lub wytwarzania prądu.

Zbiórka drzewek rozpocznie się 7 stycznia i potrwa do 20 marca dla mieszkańców i 29 marca dla firm, a obejmie wszystkie dzielnice. Żywe choinki, pozbawione ozdób, lampek i stojaków będą zabierali operatorzy, którzy na co dzień wywożą nasze odpady.

Ogrzewanie bez zanieczyszczania powietrza

Jak zapewniają urzędnicy, recykling poświątecznych drzewek pięciokrotnie zmniejsza produkcję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji na terenie Warszawy.

- Z zebranych choinek pozyskamy bioenergię, która jest bardzo przyjazna środowisku. Myślę, że uda nam się pobić ostatni rekord 1 200 ton zebranych drzewek. Taka liczba pozwala ogrzać w ciągu całego roku około 700 mieszkań o powierzchni 60 metrów kwadratowych, bez zanieczyszczania powietrza. To znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż palenie drzewa w tradycyjnym kominku - mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Zielona energia pochodzi z biomasy. Jest spalana w specjalnych kotłach, przy wysokiej temperaturze. Ten proces emituje mniej gazów cieplarnianych niż spalanie węgla. Dwie tony biomasy są równoważne tonie węgla pod względem energetycznym.

W ubiegłym roku informowaliśmy też o akcji warszawskich leśników "Oddaj choinkę do lasu":

Choinki wróciły po świętach do lasu
TVN24

kk/mś