Najnowsze

Recydywistki i artyści robią nowe pismo

Najnowsze

Redaktor naczelny Leszek Wejcman i Grażyna Bartosińska oraz Marieta z Bułgarii
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plRedaktor naczelny Leszek Wejcman i Grażyna Bartosińska oraz Marieta z Bułgarii

W areszcie Warszawa–Grochów powstało nowe pismo "W Kratkę". Tworzą go ramię w ramię kryminalistki z przypadku i recydywistki z długimi wyrokami, a za grafiki odpowiadają znakomici polscy artyści.

- Idealny związek to taki, w którym nie ma miejsca na zdradę. W związku konieczna jest lojalność, obopólna szczerość, miłość, bez względu na przeszłość – opowiada osadzona w grochowskim areszcie Ewelina na łamach magazynu "W Kratkę". Preimera pierwszego numeru już 8 marca.

"W Kratkę" jest więziennym magazynem, którego redakcję tworzy kilkanaście kobiet przebywających w więzieniu. Wszystkie odsiadują wyroki w systemie zamkniętym, wśród nich dużą grupą stanowią recydywistki i osoby z długimi wyrokami.

"Działamy jak Playboy"

Piszą o swoim życiu codziennym, ale i marzeniach, wolności, czy planach na przyszłość. Często udział w warsztatach nauki pisania jest sposobem na walkę z nałogiem narkotykowym. Jednak przede wszystkim, pisanie pozwala podnieść autorkom własną samoocenę.

- Pół żartem, pół serio mówię, że działamy trochę jak "Playboy". To gazeta, gdzie są poważne teksty w połączeniu z dosyć frywolnymi zdjęciami. Tu łączymy teksty więżniów ze sztuką wysoką. To nie są ilustracje z jakichś zbiorów, ale oryginane prace polskich artystów, często robione na zamówienie kwartalnika - mówi Leszek Wejcman, redaktor naczelny "W Kratkę".

Redaktor naczelny Leszek Wejcman i Grażyna Bartosińska ze straży więziennej
Redaktor naczelny Leszek Wejcman i Grażyna Bartosińska ze straży więziennejLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Kwartalnik więzienny

Wydawcą magazynu jest Fundacja Dom Kultury, która od dwóch lat prowadzi w zakładzie karnym na Olszynce Grochowskiej zajęcia artystyczno-resocjalizacyjne. Dzięki fundacji, z więźniarkami spotkali się m. in. dziennikarz Leszek Gnoiński, reżyser Sławomir Piwowarski, artysta Paweł Althamer, czy wokalistka Natalia Przybysz z zespołu Sistars.

"W Kratkę" jest kwartalnikiem. Pismo jest bezpłatne i będzie wychodzić w nakładzie kilkuset egzemplarzy (pierwsze wydanie – 200 sztuk). Magazyn jest dystrybuowany głównie w zakładach karnych w całej Polsce. Dla pozostałych czytelników "W Kratkę" jest dostępne w wersji on-line.

Autorką szaty graficznej jest Magdalena Byczewska. Oryginalne ilustracje są tworzone lub użyczane przez wielu znakomitych artystów-plastyków. Są wśród nich Dobrawa Borkała, Justyna Kabala, Eliza Proszczuk, Małgorzata Brus oraz Paweł Althamer.

lata/b

Pozostałe wiadomości