Rdza zżera iglicę Pałacu Kultury. Miasto planuje remont


Zapisy ekspertyzy dotyczącej iglicy Pałacu Kultury i Nauki brzmią złowrogo. Wżery korozyjne punktowe, wżery korozyjne powierzchniowe, łuszcząca się farba. A na domiar złego grubość powłoki iglicy jest mniejsza, niż zaprojektowali architekci w latach 50. Władze pałacu też najwyraźniej się przestraszyły, bo planują remont iglicy.

Ekspertyzę stanu technicznego iglicy PKiN wykonał Instytut Techniki Budowlanej. Inżynierowie badali obiekt w czerwcu i lipcu 2017 roku. Z ich ustaleń wynika, że konstrukcja iglicy wymaga remontu ze względu na korozję. Naprawy mają dotyczyć konkretnych punktów, w których pojawiła się rdza. Na zewnątrz - przede wszystkim w górnej części iglicy, wewnątrz na jej całej powierzchni. Napraw wymagają też elementy dekoracyjne pałacu powyżej "chińskiego daszka".

Eksperci zauważają, że konstrukcja nie była remontowana od 25 lat, a do swojej analizy dołączają fotografie pokazujące miejscowe i powierzchniowe uszkodzenia.

"Gazeta Stołeczna", która pierwsza zwróciła uwagę na plany remontu iglicy, opisuje jej poprzednie remonty z lat 90. "Iglicę dwukrotnie remontowano: w 1992 i właśnie w 1994 r. Za tym drugim razem w użyciu był helikopter Mi-17, który wisiał nad wieżą Pałacu Kultury, celując trzpieniem o średnicy 19 cm w otwór o średnicy 24 cm. Udało się dopiero za piątym razem. Przy okazji tamtego remontu zdjęto z iglicy złociste lustrzane płytki, a zamiast tego pomalowano ją żółtą farbą" - pisze gazeta.

Robota dla spawaczy-alpinistów

Władze Pałacu Kultury ogłosiły przetarg na projekt remontu iglicy. Oferty można składać do 7 lutego, a wyłoniony projektant będzie miał czas do 30 kwietnia na przygotowanie opracowania opisującego sposób przeprowadzenia remontu i wstępny kosztorys.

- Helikopter raczej nie będzie w użyciu podczas remontu. Zakładamy, że prace wykonają spawacze z uprawnieniami alpinistycznymi - mówi Ewelina Dudziak-Stalęga, rzeczniczka prasowa PKiN. Ile będzie kosztował remont na razie nie wiadomo.

Dzięki niej jest najwyższy

Sama iglica Pałacu Kultury ma ponad 40 metrów wysokości. Gdyby jej nie było PKiN przegrywałby w zawodach drapaczy chmur z Warsaw Spire (220 metrów) i Warsaw Trade Tower (208 metrów).

Iglica wieńczy tak zwany "chiński daszek". Jej dolna kula ma średnicę ponad 5 metrów. Nad nią jest maszt i górna kula o średnicy 1,7 metra. Powyżej jest jeszcze słup służący do podtrzymywania anten telewizyjnych. Maszt ten zainstalowano w 1994 roku podnosząc Pałac do wysokości ponad 237 metrów. Pałac Kultury jest najwyższym budynkiem w stolicy. W momencie oddania do użytkowania - w 1955 roku - z wysokością 230,68 metra był drugim najwyższym budynkiem w Europie. Dziś zajmuje 19. pozycję. Warszawa ma jednak wyższe konstrukcje - są to kominy elektrociepłowni.

5 najwyższych budowli w mieście pokazywaliśmy w naszym cyklu Warszawskie TOP5:

Warszawskie TOP5: najwyższe budowle w stolicy
Warszawskie TOP5: najwyższe budowle w stolicyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

mś/b

Źródło zdjęcia głównego: PKiN

Pozostałe wiadomości

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl