Ratusz zbada buspasy

Warszawa

fot

Gdzie buspasy poprawiły sytuację? Które powinny pójść do poprawki? Na jakich ulicach warto wyznaczać kolejne pasy dla komunikacji? Na te i wiele innych pytań mają dać odpowiedź pierwsze na tak dużą skalę badania buspasów, które Ratusz planuje rozpocząć w październiku.

- To będą duże badania, w których po raz pierwszy sprawdzimy jednocześnie funkcjonowanie wszystkich istniejących buspasów – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

– Sporządzeniem analizy zajmie się firma wyłoniona w ogłoszonym właśnie przetargu. Samo badanie będzie trwało od października do grudnia – dodaje.

Policzą autobusy

Jak będzie ono wyglądać?

Sprawdzone zostaną w sumie 24 odcinki istniejących buspasów. Badacze sprawdzą między innymi: ile autobusów i taksówek porusza się codziennie po wydzielonych pasach, wypełnienie pojazdów, ich średnią prędkość, pomiar długości kolejek przy dojeździe do pasa autobusowego.

– Wyniki badań pozwolą sprawdzić, gdzie to rozwiązanie sprawdza się, a gdzie wymaga poprawy – mówi Bartosz Milczarczyk.

- Następna tak duża analiza dotycząca buspasów powstanie dopiero po otwarciu centralnego odcinka II linii metra – dodaje.

Na Górczewskiej lada chwila

Tymczasem lada chwila miejski inżynier ruchu ma podpisać projekt organizacji ruchu, który wprowadzi pas dla autobusów na ulicy Górczewskiej. Ten pomysł wyjątkowo zelektryzował internautów, którzy na forum tvnwarszawa.pl piszą, że buspas jedynie zakorkuje arterię i utrudni poruszanie się po poprzecznych dla Górczewskiej ulicach.

Jednak urzędnicy są nieugięci. - Korzyści z jego funkcjonowania odczują pasażerowie, gdy rozpocznie się budowa metra na Pradze i zostanie zamknięty most Śląsko-Dąbrowski – odpowiadają.

mjc//mz