Najnowsze

Ratusz wykupił dwa tysiące miejsc w żłobkach. To nie koniec

Najnowsze

UM WarszawaMiasto wykupuje miejsca w prywatnych żłobkach

Po rozstrzygnięciu pierwszego konkursu na zakup miejsc w żłobkach, w wyniku którego miasto wykupiło prawie dwa tysiące miejsc, ratusz ogłasza trzy kolejne postępowania. Ruszyła też strona, na której można znaleźć informacje o rekrutacji.

- Ogłaszamy największe konkursy żłobkowe w historii Warszawy, największe konkursy na wykup miejsc w żłobkach - poinformował na czwartkowej konferencji w ratuszu wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

W maju został rozstrzygnięty pierwszy konkurs tego typu. - Miasto wykupiło prawie dwa tysiące miejsc. To tak, jakby zbudować w kilka miesięcy 16 dużych żłobków - wyliczał Rabiej. Jak dodał, od początku roku wykupiono 1700 miejsc w prywatnych żłobkach, z czego aż 500 w pierwszych dniach maja.

Wiceprezydent stolicy podkreślił, że liczba ta pobiła oczekiwania "o sto procent". - Założenia były na tysiąc miejsc, sektor prywatny bardzo szybko stworzył dodatkowe miejsca, więc myślę, że tak samo będzie w tym przypadku - powiedział.

Przekonywał przy tym, że dynamika wzrostu liczby miejsc w warszawskich żłobkach jest "naprawdę imponująca". Jego zdaniem przyczyniło się do tego przyjęcie przez miasto szybkiej ścieżki pracy nad tymi rozwiązaniami.

Będą kolejne konkursy

Kolejne trzy konkursy, które zapowiedział Rabiej, skierowane będą do różnego rodzaju podmiotów. Pierwszy, ogłoszony już w czwartek, przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy w złożonej ofercie zapewnią minimum 70 miejsc w jednym żłobku.

Konkurs "Żłobki blisko domu" adresowany jest do operatorów prowadzących mniejsze żłobki, punkty opieki i miniżłobki. Wykupem miejsc objęte będą również żłobki i kluby malucha w podwarszawskich gminach. Z kolei konkurs "Żłobki blisko pracy" przeznaczony jest dla operatorów żłobkowych oraz korporacji lub właścicieli powierzchni biurowych pragnących uruchomić punkty opieki w budynkach biurowych lub blisko nich.

Wszystkie trzy zostaną ogłoszone w czerwcu i lipcu, a rozstrzygnięte zostaną do końca sierpnia.

Wiceprezydent poinformował też, że w czwartek ruszyła strona internetowa, na której rodzice dzieci mogą znaleźć informacje na temat procesu rekrutacji do stołecznych żłobków, a przedsiębiorcy - wskazówki, jak założyć własną działalność gospodarczą i otworzyć żłobek, punkt dziennego opiekuna lub klub dziecięcy.

Żłobków wciąż za mało

Oprócz wykupu miejsc w niepublicznych placówkach miasto planuje też budowę nowych. Obecnie w Warszawie jest 65 publicznych żłobków. W tej kadencji planowana jest budowa 38 kolejnych, które mają zapewnić około pięciu tysięcy miejsc.

Pod koniec maja prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział, że we wrześniu otwarte zostaną trzy nowe placówki:

"Budujemy nowe żłobki"
"Budujemy nowe żłobki"TVN24
wideo 2/2

PAP/kk/b

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości