Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ratusz wyda na pensje więcej o 80 mln zł. Będą też nowe etaty

Warszawa

tvnwarszawa.pl / UM WarszawaRatusz zwiększa wydatki na zarobki

O 80 mln złotych więcej na wynagrodzenia i składki dla swoich pracowników ma w przyszłym roku wydać stołeczny ratusz. Urząd przewiduje także zwiększenie liczby etatów o około 290. – To są koszty, które można by optymalizować. Od dwóch kadencji wydatki na wynagrodzenia stale rosną – podkreśla Dariusz Lasocki, radny Pragi Południe.

O przyczynę zwiększenia wydatków na zatrudnienie w przyszłorocznym budżecie Warszawy postanowił zapytać radny Pragi Południe Dariusz Lasocki (PiS). Jak czytamy w odpowiedzi przesłanej przez miasto, dodatkowe 80 mln złotych ma zostać przeznaczone na wynagrodzenia i składki od nich naliczane. Ratusz planuje także zwiększyć liczbę etatów z 21 713 do 22 009.

– Kwestia zatrudnienia w urzędzie miasta od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Zwłaszcza, że od dwóch kadencji wydatki na wynagrodzenia stale rosną. To są koszty, które można by optymalizować – tłumaczy nam Lasocki. Jak dodaje, polityka kadrowa to sfera działalności miasta, na którą mieszkańcy i radni nie mają bezpośredniego wpływu.

"Nie tylko na administrację"

- Musimy pamiętać, że nie są to wydatki tylko na administrację. Te środki przeznaczamy także na pensje i podwyżki m.in. dla nauczycieli czy pracowników opieki społecznej – tłumaczy Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego ratusza.

Jak czytamy w odpowiedzi na zapytanie Lasockiego, ze wspomnianych 80 mln zł najwięcej, bo ponad 30 mln, ratusz wyda na ubezpieczenia społeczne, świadczenia rodzinne i Fundusz Pracy dla swoich pracowników. Ujednolicone zostaną także zarobki pracowników Zespołu Żłobków (wydatek 6,9 mln złotych), dozorców miejskich budynków (8,5 mln złotych), Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami (10,1 mln zł), a także Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego i Zarządu Oczyszczania Miasta (w sumie ok. 7,6 mln złotych).

Skąd jeszcze wzrost wydatków? W obszarze administracji publicznej w projekcie planu na rok 2016 wynika w szczególności z zabezpieczenia środków na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia za 2015 rok w Urzędzie m. st. Warszawy oraz składek od nich naliczanych, a także zwiększeniem środków przeznaczonych na wypłaty, m.in. zmiany wysokości dodatku za wieloletnią pracę, nagród jubileuszowych, odpraw emerytalno-rentowych oraz premii regulaminowej dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi - czytamy w piśmie Małgorzaty Pacuskiej, dyrektor Biura Kadr i Szkoleń. Co ciekawe, w przypadku tych wydatków konkretne kwoty już nie padają.

Będzie więcej etatów

W przyszłym roku ratusz planuje także zwiększenie liczby etatów, o 296. Gdzie zatrudnieni będą nowi pracownicy?

W Ośrodkach Pomocy Społecznej planowane jest dodatkowe zatrudnienie pracowników socjalnych i asystentów rodziny. […] Wynika to ze zwiększenie liczby grup wychowanków. W celu spełnienia zapisów ustawy o wspieraniu rodziny, w pozostałych placówkach planowane jest zatrudnienie 20 dodatkowych koordynatorów pieczy zastępczej – tłumaczy miasto. Dodatkowe etaty mają znaleźć się także dla osób odpowiadających za egzekucję zadłużeń. – Ma to związek z przejęciem części zadań Urzędu Skarbowego przez samorządy – wyjaśnia Kłąb.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o wysokości zarobków miejskich urzędników:

Jarosław Krajewski o zarobkach w ratuszu
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

jk/sk