Najnowsze

Ratusz wprowadza obowiązkowe oświadczenia majątkowe

Najnowsze

Będą obowiązkowe oświadczenia majątkowe
TVN24Będą obowiązkowe oświadczenia majątkowe

Dyrektorzy i naczelnicy biur warszawskiego ratusza będą zobowiązani do złożenia oświadczeń majątkowych. To kolejna decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz, podjęta po tym, jak wybuchła afera reprywatyzacyjna.

W poniedziałek prezydent miasta zwołała konferencje prasową. Zapowiedziała, jaki przebieg będzie miała czwartkowa sesja nadzwyczajna.

- Chcemy pokazać, że proces reprywatyzacji trwa już 27 lat i jakie były zaniechania parlamentów, i sądów. Będę starała się to przedstawić w przystępny sposób, choć materia jest skomplikowana - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

I dodała, że liczy, że rada miasta rozbuduje program o punkt dotyczący powołania komisji do spraw reprywatyzacji. - Podczas sesji nie tylko omówię kwestię reprywatyzacji, ale również odpowiem na pytania - zapewniała.

Będą składać oświadczenia

- Jeżeli chodzi o kwestię jawności, zdecydowałam, ze wszyscy dyrektorzy, ich zastępcy oraz wszyscy naczelnicy biur będą zobowiązani do złożenia w ciągu 30 dni oświadczeń majątkowych. Tego wcześniej nie było. Dziś naczelnicy najważniejszych biur zostaną poinformowani, że muszą złożyć takie oświadczenia - mówiła.

Jak zaznaczyła, obecnie "już dwie trzecie urzędników" składa podobne oświadczenia, publikowane w internecie. Według niej, w 2004 roku "składało te oświadczenia tylko 15 na 38 dyrektorów". Prezydent Warszawy swą decyzję nazwała "wydarzeniem bezprecedensowym". "Tego wcześniej nie było, również za moich poprzedników"

Przypomnijmy, że Michał Bajko zwolniony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz szef Biura Gospodarki Nieruchomościami nie składał dotąd takich oświadczeń. Formalnie nie musiał tego robić, ponieważ prezydent miasta nie udzieliła mu uprawnień do wydawania decyzji administracyjnych w jej imieniu (a tylko takie osoby muszą publikować swoje oświadczenia).

Nadzwyczajna sesja

Z kolei w czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta, dotycząca powołania komisji odpowiedzialnej za audyt reprywatyzacji. Porządek obrad wypełnia informacja prezydent stolicy m.in. na temat zwrotów nieruchomości dokonywanych w latach 1990-2016.

Z prośbą o zwołanie sesji zwróciła się do rady prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak poinformowano na stronie internetowej Rady Warszawy, prezydent stolicy - oprócz kwestii zwrotów nieruchomości - ma także przedstawić informację na temat przygotowania Warszawy do wdrożenia zapisów ustawy o gruntach warszawskich (tzw. "mała" ustawa reprywatyzacyjna) oraz informację ws. pomocy lokatorom reprywatyzowanych budynków mieszkaniowych.

Rozpoczęcie sesji planowane jest na godz. 16.

PAP/kz/r

Pozostałe wiadomości