Ratusz wciąż czeka na pomysły warszawiaków. Do wydania 26 mln zł

Warszawa

Urząd MiastaLiczba zgłoszonych projektów na 23 lutego

Warszawiacy będą mieli więcej czasu na zgłaszanie pomysłów do budżetu obywatelskiego. Ratusz przedłużył termin o jeden dzień. Dotychczas złożono 777 projektów.

"Na prośbę mieszkańców termin składania projektów do budżetu partycypacyjnego został wydłużony do poniedziałku, 10 marca" – poinformowała Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza. Wcześniej ustalono go na 9 marca. Skąd przesunięcie o jeden dzień? – 8 i 9 marca to dni weekendowe. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mogli jeszcze wtedy zastanowić się nad projektami i zgłosili je ostatecznie w poniedziałek – wyjaśnia Kłąb.

Najwięcej na Mokotowie

Na razie w ramach budżetu partycypacyjnego złożono 777 projektów (stan na 23 lutego). Dotyczą między innymi rewitalizacji terenów zielonych, wyznaczania miejsc parkingowych czy organizacji zajęć sportowych. Najwięcej pomysłów zgłosili mieszkańcy Mokotowa. Łącznie na realizację zadań w ramach budżetu partycypacyjnego dzielnice przeznaczą ponad 25 milionów złotych.Można zgłaszać wszystkie swoje projekty - zarówno inwestycyjne, jak ławki w parku, ścieżki rowerowe, więcej latarni, ale też może to być np. pomysł na wydarzenie - święto ulicy lub piknik sąsiedzki. Wystarczy napisać projekt, zebrać 15 osób, które go popierają i złożyć wniosek.

Każdy może zagłosować...

Jednym z najważniejszych etapów prac nad budżetem partycypacyjnym będzie głosowanie, które potrwa od 20 do czerwca. Pierwszy krok to wybór dzielnicy lub obszaru, z którego projekty nas interesują. Głosy można oddać tylko na propozycję z jednego obszaru lub dzielnicy. Głosować można tylko na 5 projektów.Wyjątkiem są dzielnice, które mają budżet ogólnodzielnicowy i dodatkowo zostały podzielone na obszary (Wola, Ochota i Białołęka). Wówczas wybieramy 5 projektów z dzielnicy i 5 z danego obszaru.Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz. Jeżeli zrobi to więcej niż jeden raz, wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne. Projekty składać mogą także osoby niepełnoletnie.

18 budżetów

Każda dzielnica wybierze własne projekty do realizacji. Część ma jeden budżet ogólnodzielnicowy, inne zostały podzielone na obszary. Decydowały o tym same dzielnice. W każdym z obszarów pod głosowanie mieszkańców trafi maksymalnie 50 projektów. Jeżeli wpłynie więcej niż 50 propozycji, odbędzie się preselekcja. Wezmą w niej udział tylko osoby, które zgłosiły swój projekt.Wszystkie projekty mają być realizowane w 2015 roku.

ran/b

"Dzielimy faktyczne pieniądze"
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Reportaż programu "Polska i Świat"
TVN24