Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ratusz w końcu bierze się za walkę ze smogiem. Będą informować i edukować

Warszawa

tvnwarszawa.plSmog nad Warszawą

Warszawski Indeks Powietrza, program ochrony środowiska, standardy kształtowania zieleni oraz kampania "Oddychaj Warszawo" - to tylko niektóre z propozycji stołecznego ratusza, które mają przyczynić się do ochrony jakości powietrza w Warszawie.

W środę miasto podpisało porozumienie z Politechniką Warszawską. To efekt wielomiesięcznych negocjacji, których celem było utworzenie Warszawskiego Indeksu Powietrza (WIP).

– Wielokrotnie podkreślaliśmy, że obecnie funkcjonujący w Warszawie system badania jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie jest wystarczający. Dlatego też podjęliśmy wspólnie z Politechniką Warszawską zadanie stworzenie lokalnego systemu diagnozującego – powiedział na konferencji Michał Olszewski.

Dzięki WIP warszawiacy na bieżąco będą mogli śledzić aktualną jakoś powietrza, m.in. poprzez aplikację mobilną.

Indeks pozwoli na identyfikację krytycznych przekroczeń stężeń, w oparciu o dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym z systemu pomiarowego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz stworzy podstawy do rozbudowy systemu warszawskiego o sieć punktów pomiaru substancji w powietrzu.

Zdaniem władz miasta, będzie miał też funkcję edukacyjną. Podniesie świadomość mieszkańców w kwestiach związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Ratusz podpisał umowę z Politechniką
UM Warszawa

Komunikaty na stronie internetowej

Wiceprezydent Olszewski podkreślał, że WIP stanie się narzędziem, które pomoże władzom miasta podejmować decyzje o działaniach interwencyjnych, takich jak skierowanie na ulice polewaczek, czy też ustanowienie bezpłatnej komunikacji miejskiej. Z tym ostatnim mieliśmy do czynienia w czwartek 15 grudnia.

Warszawski Indeks Powietrza ma zostać uruchomiony w październiku 2017 roku.

Do tego czasu o aktualnym stanie powietrza informuje specjalny banner na stronie urzędu. O planach jego zamontowania pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. W środę zaczął działać.

System - jak powiedział w środę Olszewski - będzie kosztował kilka milionów złotych. - Nie mamy dzisiaj wyceny, na razie wydajemy środki na prace badawcze z Politechniką - dodał.

Program Ochrony Środowiska

WIP to nie wszystko. Wśród innych działań podejmowanych przez ratusz na rzecz poprawy powietrza jest też "Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku".

Według Olszewskiego, dokument ten jest podstawą do zarządzania miastem w zakresie ochrony środowiska i będzie wskazywał kierunki działań stolicy w tym obszarze. Program został uchwalony przez radnych stolicy podczas sesji 15 grudnia 2016 r.

Zawarto w nim m.in. wytyczne dotyczące rozwoju i promocji transportu publicznego, rozbudowy dróg rowerowych, zmywania ulic w celu ograniczenia pylenia, podłączenia do sieci ciepłowniczej obiektów ogrzewanych dotychczas z indywidualnych źródeł czy edukacji ekologicznej.

- Jedną z integralnych części programu są "Standardy kształtowania zieleni Warszawy". Dokument zawiera większość danych na temat postępowania z zielenią miejską. Są tam wskazania dotyczące m.in. wyboru gatunków, projektowania czy pielęgnacji – dodał wiceprezydent.

"Oddychaj Warszawo"

Kolejną inicjatywą ma być kampania informacyjna pod hasłem "Oddychaj Warszawo". Ma ona uświadomić warszawiaków, że powietrze w mieście to nasza wspólna sprawa i każdy może przyczynić się do jego poprawy. Ważna jest zmiana codziennych postaw, np. niepalenie śmieci czy zamiana prywatnego auta na transport publiczny.

Będzie kampania informacyjna
UM Warszawa

W związku z kampanią na ulicach pojawią się plakaty zachęcające do korzystania z komunikacji miejskiej, docieplania budynków, a także do dbałości o miejską zieleń.

Nowym przedsięwzięciem Zarządu Transportu Miejskiego i Miejskich Zakładów Autobusowych, o których mówiła w środę zastępca dyrektora ZTM Katarzyna Strzegowska, jest tzw. Zielona Mapa. Prezentuje ona, jak w łatwy sposób komunikacją miejską można dotrzeć do atrakcyjnych przyrodniczo miejsc w Warszawie i okolicy.

Apele przyniosły efekt

Miejscy aktywiści od miesięcy upominali się o działania ratusza na rzecz poprawy jakości powietrza. Systematycznie informowali o przekroczeniach stężeń niebezpiecznych pyłów, publikowali komunikaty z ostrzeżeniem i pytali: dlaczego miasto tego nie robi?

Apele przyniosły efekt, w ciągu ostatnich dni na oficjalnych miejskich profilach społecznościowych komunikaty z ostrzeżeniem pojawiły się kilka razy.

Ratusz zwraca też uwagę, że Warszawa prowadzi działania dotyczące poprawy jakości powietrza w trzech obszarach: transportu, energii i zieleni. Uzupełnieniem są projekty informacyjno-edukacyjne.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o walce ze smogiem. Zobacz wypowiedź sprzed kilku dni:

Prezydent o walce ze smogiem
TVN24

kw/PAP/mś