Ratusz unieważnił przetarg na audyt reprywatyzacji

Warszawa

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plTrzeba będzie powtórzyć przetarg

Stołeczny ratusz unieważnił przetarg na audyt nieruchomości poddanych reprywatyzacji. - Oferta, która wpłynęła, nie spełniła wymagań - powiedział rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk. I zapowiada, kolejne postępowanie.

Jako pierwsze informację podało radio RMF FM. Potwierdza ją stołeczny ratusz.

- Przetarg został unieważniony, ponieważ oferta, która wpłynęła, nie spełniła wymagań, jakie postawiliśmy. Chodzi o doświadczenie, jakim firmy miały się wykazać w realizacji tego typu dużych zleceń. To nie zostało spełnione - tłumaczy rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk.

Jak dodaje, kolejny przetarg zostanie ogłoszony w ciągu kilku dni.

O małym zainteresowaniu przeprowadzeniem audytu, a tym samym sprawdzeniem nieprawidłowości w postępowaniach reprywatyzacyjnych informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Stanęła do niego tylko jedna kancelaria prawnicza - Wolf Theiss - która za swoje usługi zaproponowała 860 tysięcy złotych. Władze miasta planowały wydać 980 tys. złotych.

Ofercie przyglądała się komisja przetargowa. Jak mówił wówczas rzecznik ratusza, w przypadku wyboru firmy do prześwietlenia będą decyzje dotyczące reprywatyzacji wydawane na terenie dawnej gminy Centrum.

 - Tylko do 19 grudnia firma musi zbadać pierwsze sto spraw - tłumaczył Milczarczyk.

Dzisiaj już wiadomo, że termin jest nierealny. Postępowanie przetargowe zostanie ponowione, co nie oznacza, że znajdą się odpowiedni oferenci. Urząd miasta oczekuje, że firma audytorska sprawdzi nieprawidłowości w postępowaniach reprywatyzacyjnych, a także ich przyczyny i skutki. Ustali, kto ponosi za odpowiedzialność za wydawane decyzje, a także, czy dokumenty odpowiednio ewidencjonowano i archiwizowano.

Afera reprywatyzacyjna

Temat reprywatyzacji w Warszawie powrócił po ujawnieniu okoliczności zwrotu działki obok Pałacu Kultury i Nauki (dawny adres Chmielna 70). Miasto przekazało ją w 2012 r. trzem osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

Prezydent Warszawy zwolniła dyscyplinarnie dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajkę, zapowiedziała audyt procesu reprywatyzacji, a na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Warszawy na początku września zapewniała, że chce wyjaśnić kwestie reprywatyzacji do końca.

Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/35

skw/r