Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Ratusz szykuje białą księgę reprywatyzacji

Warszawa

tvnwarszawa.plBędzie biała księga ws. reprywatyzacji

- Często słyszymy nieprawdziwe informacje na temat reprywatyzacji. Chcemy to wyjaśnić - mówi rzecznik warszawskiego ratusza, który planuje wydać tzw. białą księgę. Ma to być kompendium wiedzy na temat roszczeń, zwrotów i procedur prawnych.

Po głośnej sprawie związanej ze zwrotem działki na placu Defilad, na miejskich urzędników spłynęła fala krytyki. Ratusz oddał grunty, mimo że były podstawy, by wstrzymać się z decyzją. Kulisy sprawy opisała "Gazeta Stołeczna". Miasto nie ma sobie nic do zarzucenia i odpowiedzialnością obarcza m.in. ministerstwo finansów.

Kolejnym krokiem miasta w kontrowersyjnej sprawie jest wydanie tzw. białej księgi. - Reprywatyzacja to bardzo skomplikowany proces, osadzony w różnych przepisach prawa. Ważny jest nie tylko sam tzw. dekret Bieruta, ale też ustawy i inne regulacje. Chcielibyśmy przygotować materiał, który oprowadzi po tych przepisach i wyjaśni, na czym reprywatyzacja w ogóle polega. Będzie to pełne kompendium wiedzy na ten temat, od A do Z - zapowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta.

Teoria i praktyka

Przekonuje, że urzędnicy skupią się nie tylko na samej prawnej teorii. Mają odnosić się też do aspektów praktycznych. - Będziemy chcieli pokazać możliwie dużo konkretnych przykładów zwrotów. Opisać kwestie związane z wyrokami sądowymi, które często nakazują miastu zwroty nieruchomości lub wypłaty odszkodowań - mówi Milczarczyk. - Wyjaśnimy też, jak miasto reagowało i reaguje na problem mieszkańców mieszkających w budynkach, które musimy zwrócić. Mamy dla nich cały pakiet rozwiązań, np. szybsza możliwość uzyskania mieszkania komunalnego. Ten pakiet również bardzo dokładnie tam opiszemy. Podobnie jak działania, które podejmowaliśmy w sprawie reprywatyzacji, jak staraliśmy się wpłynąć na Sejm, Senat czy prezydenta aby rozwiązać sprawę dekretu Bieruta - dodaje. Biała księga ma być gotowa za około 6-8 tygodni.

Odpowiedź na "nieprawdziwe informacje"

Urzędnicy przekonują, że pomysł wziął się "z nieprawdziwych informacji powtarzanych na temat reprywatyzacji". - Różne grupy polityczne zarzucają nam, że sprzyjamy konkretnym środowiskom. Przedstawiają miasto jako urząd czerpiący korzyści z tego, że zwracamy nieruchomości. Nie przesądzam czy robią to w sposób celowy, czy może właśnie ze względu na nieznajomość procedur - mówi Milczarczyk. - Miasto działa przede wszystkim w ramach przepisów prawa. Zawsze tak działaliśmy i zawsze tak będziemy działać - podsumowuje. - Opublikowanie białej księgi w tej sprawie to krok w dobrą stronę - komentuje ruch ratusza Jan Śpiewak z Miasto Jest Nasze. - Na przykładzie działki na placu Defilad widać, że proces reprywatyzacji zupełnie oderwał się od regulacji prawnych, więc taki audyt koniecznie należy wykonać - dodaje. Zdaniem aktywisty, miasto powinno zawrzeć w swojej księdze wszystkie oddane nieruchomości, wraz z dokładnym opisem. - Kiedy je oddano, komu, jakie są ich dalsze losy, jakie były wyroki sądowe - wylicza. - Musi to być jasny dokument z konkretnymi faktami, a nie zwykła PR-owa zagrywka, do której przyzwyczaił nas ratusz - dodaje.

Nierozwiązany dekret Bieruta

Nierozwiązana do dziś sprawa reprywatyzacji wiąże się z tzw. Dekretem Bieruta. Dokument został wydany w 1945 roku. Miał służyć jako pomoc w odbudowaniu stolicy po II wojnie światowej. Jego skutkiem było przejęcie wszystkich gruntów znajdujących się w granicach miasta przez Skarb Państwa. Teraz dawni właściciele lub osoby skupujące od nich roszczenia zgłaszają się do władz Warszawy po grunty i nieruchomości. Miasto, zgodnie z prawem, musi im je oddać. Traci kamienice, szkoły, parki, a także miliony złotych na odszkodowania. Sytuację może uregulować odpowiednia ustawa.

CZYTAJ TAKŻE: Spadkobiercy odzyskali grunt. Mieszkańcy boją się, że trafią na bruk

Spadkobierca uzyskał grunty przy Grochowskiej 230a
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kw/r