Ratusz szuka nowego przewoźnika z 50 nowymi autobusami

Jest przetarg na nowych przewoźnikówZTM

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na nowego przewoźnika. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty najważniejsza będzie cena, choć w przypadku dłuższych autobusów - także rodzaj zasilania. Promowane będzie gazowe lub hybrydowe.

"Przewoźnik lub przewoźnicy, z którymi zostaną zawarte umowy wprowadzą do ruchu 25 autobusów 9-metrowych i tyle samo 12-metrowych" - informuje w komunikacie rzecznik ZTM Igor Krajnow. W przypadku krótszych pojazdów najważniejszym kryterium wyboru będzie cena, system zliczania pasażerów oraz liczba miejsc na niskim poziomie podłogi. Można zatem przypuszczać, że będą to pojazdy napędzane silnikiem diesla. Jak tłumaczyła niedawno na łamach transportu-publicznego.pl wiceszefowa ZTM, wynika to z tego, że trudno znaleźć na rynku krótkie autobusy z innymi źródłami napędu.

W przypadku dłuższych autobusów liczyć się będą cena oraz alternatywne źródła zasilania pojazdów, czyli gazowe (CNG, LNG, biogaz) albo hybrydowe. Przy czym te pierwsze mają lepszy przelicznik, a zatem większe szanse.

Umowa z nowym przewoźnikiem (bądź przewoźnikami) ma obowiązywać od 25. tygodnia od dnia jej podpisania, jednak nie wcześniej niż 1 września 2018 roku, bo do końca sierpnia obowiązują kontrakty z firmą Europa Express City. Nowe umowy będą obowiązywały do końca 2026 roku.

Nowoczesne autobusy

"Zamawiane przez ZTM usługi będą na najwyższym możliwym poziomie" - zapewnia Krajnow. Wszystkie autobusy mają być fabrycznie nowe. Dłuższe, 12-metrowe, będą całkowicie niskopodłogowe. Natomiast w przypadku krótszych dopuszczona będzie opcja pojazdów niskowejściowych (gdzie co najmniej jedno wejście jest bez stopni).

"Wszystkie autobusy będą wyposażone w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską, tapicerkę o warszawskim wzorze, łączność alarmową oraz najnowocześniejsze systemy lokalizacyjne" - wylicza rzecznik ZTM.

Jednym z wymogów Zarządu Transportu Miejskiego jest, aby nowi operatorzy posiadali też odpowiednie zaplecze techniczne, gdzie będą sprzątać i myć pojazdy oraz dokonywać w nich niezbędnych przeglądów i napraw. ZTM zaś deklaruje, że będzie prowadził ciągły nadzór nad stanem taboru i jego zdolnością do wykonywania umowy. Zarówno przed rozpoczęciem świadczenia usług, jak i w trakcie.

Kierowcy muszą znać język polski

Urzędnicy zapowiadają, że wysokie wymagania stawiane będą nie tylko pojazdom, ale też kierowcom. Uprzedzają, że znajomość języka polskiego przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym (poziom B1) to podstawa. Wymagana będzie też wiedza o układzie komunikacyjnym, topografii Warszawy i okolic, a także o przepisach porządkowych i taryfowych.

"W trakcie świadczenia usług będą obowiązkowo ubrani w jednolite stroje w kolorze błękitnym i granatowym" - informuje ZTM.

I na koniec zapewnia, że kierowcy i pracownicy nadzoru zostaną zatrudnieniu na umowę o pracę. "Przewidziane zostały też nagrody za świadczenie usług na najwyższym możliwym poziomie. Premiowana będzie ponadprzeciętna punktualność, niezawodność oraz brak innych uchybień" - dodają urzędnicy.

Cena kluczowym elementem przetargu

Podczas wyboru najkorzystniejszej oferty w przypadku autobusów 9-metrowych cena będzie stanowiła 60 procent całej oceny. 10 procent to wyposażenie pojazdów w system liczenia pasażerów, kolejne 10 procent - wysokość poziomu podłogi i ostatnie 20 procent - liczba miejsc siedzących dostępnych z poziomu podłogi.

W przypadku wozów 12-metrowych cena będzie stanowiła również 60 procent. Pozostałe 40 procent oceny będą to alternatywne źródła energii.

Zobacz także materiał o kierowców MZA nagrodzonych przed ratusz

[object Object]
Podziękowania od władz miastaTVN24
wideo 2/5

kw/b

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18:30.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że kilka dni przed Wielkanocą czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadają, że nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl