Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ratusz stawia na bazary. W styczniu zniesie opłatę targową

Warszawa

UMHanna Gronkiewicz-Waltz na targowisku w Falenicy

Ratusz chce zrezygnować z poboru opłaty targowej i w ten sposób wesprzeć lokalny handel. Jeśli radni potwierdzą wolę prezydent miasta, zmiany wejdą w życie od przyszłego roku.

- Zależy nam na utrzymaniu i rozwoju handlu targowiskowego. Targowiska to nie tylko miejsca handlu, ale też spotkań mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że zniesienie opłaty będzie mieć wpływ na aktywizację tej formy działalności - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, ogłaszając swoją decyzję na targowisku w Falenicy.

Opłata targowa pobierana jest od wszystkich prowadzących sprzedaż na targowiskach znajdujących się poza budynkami. Jak informuje ratusz, z badań przeprowadzonych w 2014 roku wynika, że mieszkańcy Warszawy chętnie robią zakupy na lokalnych bazarach. Aż 71 proc. stwierdziło, że robi zakupy na targowiskach jednodniowych, a 85 proc. chętnie skorzystałoby z nich w przyszłości.

- Opłata targowa była w odczuciu kupców dodatkowym obciążeniem finansowym. Zniesienie pozwoli tej ogromnej rzeszy przedsiębiorców poczuć się podmiotowo oraz uzyskać dodatkowe parę złotych przy tak trudnym rynku sprzedaży - oceniła Bożenna Kolba, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości.

Sejm na "tak", teraz rada miasta

Zniesienie opłaty targowej umożliwia uchwalona przez Sejm ustawa która pozostawia samorządom wolną rękę. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. Wtedy też miasto zamierza wprowadzić nowe przepisy.

Uchwałę zmieniającą zasady poboru opłat ratusz zamierza przedstawić do przegłosowania radnym. Projekt ma być głosowany w IV kwartale br.

ep/r